"Z Archiwum X - Sezon 10, vol. 2: Żywiciele" - recenzja komiksu

Autor: Dominik Szcześniak
Korekta: Jerzy Łanuszewski
16 czerwca 2015

Potwory i spółka

W pierwszym tomie zostali przywróceni do służby, w drugim zadamawiają się na starych śmieciach w kwaterze głównej FBI w Waszyngtonie i przeżywają pierwsze wyjazdowe śledztwa. Agenci Mulder i Scully wrócili na dobre. Po świetnych Wyznawcach przyszedł czas na Żywicieli. Czy kolejna odsłona dziesiątego sezonu Z Archiwum X trzyma poziom czy może już zaczyna popadać w rutynę?

Pamiętacie sceny z serialu, w których siedząca w laboratorium Scully i pracujący w terenie Mulder kontaktują się telefonicznie w momencie synchronicznego odkrycia szczegółu niezwykle istotnego dla aktualnie prowadzonej sprawy i – równie synchronicznie – wpadają w kłopoty? Te trzymające w napięciu momenty znalazły się w arsenale chwytów scenopisarskich Joego Harrisa, który w drugiej albumowej odsłonie komiksu postawił również na inny, znany z serialu zabieg – formułę monster-of-the-week. W związku z tym, akcję niniejszego tomu napędzają stwory, koszmary i psychole, wśród których znalazło się miejsce dla zmutowanych pasożytów rodem z Czarnobyla, wyznawców Szczebioczącego Boga, a także włażących w każdy otwór ludzkiego ciała robali. Poszczególne odcinki idealnie wpasowują się w klimat telewizyjnego pierwowzoru. Straszą, trzymają w napięciu i traktują o sprawach, o których zwykli śmiertelnicy boją się śnić.

W Żywicielach Harris, konsultujący scenariusze całego sezonu z Chrisem Carterem, uzyskał od niego błogosławieństwo w kwestii sięgnięcia do mitologii serialu. Są więc kolejne powroty ważnych dla Z Archiwum X postaci, jak również bardzo interesujący wgląd w przeszłość w rozdziale zatytułowanym Przemyślenia Palacza. Odkrywając karty a propos tego co było, autorzy komiksowej adaptacji dużo uwagi poświęcają także teraźniejszości. Czy agent Mulder ponownie stanie się pionkiem w rozgrywkach rządowych i pozarządowych oficjeli? W którą stronę poprowadzony zostanie wątek dziecka Dany Scully? I czy powierzchnie biurowe w XXI wieku przedstawiają się lepiej w stosunku do czasów, gdy bohaterowie ostatni raz siedzieli w swojej kanciapie? Harris dba o celebrację tajemnic, które od zawsze napędzały serial. Nie mnoży jednak pytań w nieskończoność, starając się raz na jakiś czas dać czytelnikowi satysfakcjonujące odpowiedzi.

Warto zwrócić uwagę na warstwę graficzną albumu, ponieważ do znanego z pierwszej odsłony serii Michaela Walsha dołączył cały zespół twórców. Bardzo ciekawie prezentuje się duet odpowiedzialny za tytułową, dwuczęściową historię. Elena Casagrande i Silvia Califano zrezygnowały z uproszczonego i szybkiego, zdjęciowego stylu Walsha na rzecz szczegółu i współczesnej kompozycji plansz, z bardzo zróżnicowanym kadrowaniem. Z kolei ilustrujący historię Szczebiot Greg Scott to przykład hiperrealizmu z dużą ilością kresek, przywołujący na myśl okładkowe ekscesy Tima Bradstreeta w zeszytach Hellblazera. Na tle kolegów i koleżanek nieco gorzej wypada duet ilustrujący odcinek o Palaczu - menton3 i Tony Moy – zupełnie  nie trzymający formy: na sąsiadujących ze sobą stronach potrafiący zaprezentować planszę niezwykle ekspresyjną oraz taką, na której panuje totalny chaos.

Minusem publikacji jest zawarta w niej sugestia, jakoby rysownikiem czterech pierwszych odcinków był Carlos Velanzuela, w rzeczywistości odpowiedzialny jedynie za grafiki na stronach tytułowych poszczególnych rozdziałów. Nazwiska wszystkich autorów rysunków znalazły się jedynie w stopce redakcyjnej, więc aby dopasować je do konkretnej kreski, czytelnik będzie musiał przeprowadzić śledztwo na własną rękę. 

Do końca komiksowego sezonu pozostały jeszcze trzy albumy Z Archiwum X.  Choć zawarte na ich łamach pomysły raczej nie zostaną wykorzystane w zapowiedzianym na 2016 rok sześcioodcinkowym serialu telewizyjnym, to autorzy już pracują nad sezonem jedenastym. Świadczy to o tym, że komiks znalazł sobie grono wiernych fanów. I bardzo dobrze, bo rozrywka to przednia. Żywiciele zaskoczyli zróżnicowanym zespołem utalentowanych rysowników i połączeniem starej telewizyjnej formuły z nowymi faktami na temat serialu. Jeśli ten standard zostanie utrzymany, do końca sezonu czeka nas sporo dobrej zabawy.

Z Archiwum X - Sezon 10, vol. 2: Żywiciele

Scenariusz: Joe Harris
Rysunek: Francesco Francavilla, Carlos Valenzuela
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Rok wydania polskiego: 5/2015
Tytuł oryginalny: The X-Files Season 10
Wydawca oryginalny: IDW Publishing
Rok wydania oryginału: 2013
Liczba stron: 128
Format: 155x235 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-7924-420-1
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,90 zł


blog comments powered by Disqus