Szantażyści i morderca - recenzja komiksu "Zabójca: Dług"

Autor: Mirosław Skrzydło
26 grudnia 2012

Płatny zabójca o spokojnym charakterze, poczciwej twarzy i sokolim oku, kontynuuje krucjatę przeciwko prominętnym obywatelom, zagrażającym interesom mafijnych bossów, tudzież innym nieszczęśnikom, za których eliminację dostaje górę pieniędzy. Czy powinniśmy trzymać za niego kciuki? Czegóż to nowego dowiadujemy się o tytułowym bohaterze komiksu Matza (scenariusz) oraz Luca Jacamona (rysunek)?

Gdyby urodzony egzekutor wiedział z jakimi niebezpiecznymi typami przyjdzie mu się skonfrontować, pewnie długo by się zastanawiał, czy powinien kropnąć doktora Martini. Co się jednak stało to się nie odstanie, trybiki maszyny zostały wprowadzone w ruch - anonimowy zabójca musi spłacić dług u szefa kolumbijskiego kartelu narkotykowego, którego nazywają Padre. Wszystko zaczyna się w chwili, gdy do przytulnego domku bohatera, przybywa chrześniak Padre, przystojny diler - Mariano. Europejczyk musi opuścić swą przytulną samotnię i u boku ślicznej kochanki udać do Buenos Aires, gdzie czeka na niego kolejne zlecenie. Kiler ma zlikwidować przykładnego polityka Egoyena, jednego z głównych oponentów kartelu. Czy i tym razem nie zawaha się przed morderstwem, tak zacnego obywatela?

Wprowadzenie na plan handlarza narkotyków Mariano, pozwala Matzowi skonstruować kilka intrygujących dialogów pomiędzy dilerem, a zabójcą. Mariano gloryfikuje zawód swojego sprzymierzeńca, twierdząc iż jest on o wiele bardziej uznawany społecznie od jego fachu. Chrześniak Padre podaje dość suche fakty, które wchłonął z filmów gangsterskich. Tytułowy bohater francuskiej serii, odpowiada z charakterystycznym dla siebie przekąsem i pewnym dystansem do własnego zawodu. Zabójca, czego mogliśmy się dowiedzieć z poprzednich albumów, to człowiek surowo oceniający współczesne społeczeństwo i świat, w którym przyszło nam żyć. Tym razem jego wywody możemy obserwować m.in. podczas podróży do Nowego Jorku. Wewnętrzny monolog likwidatora to swoista spowiedź zepsutego do cna złoczyńcy. Twierdzenia o upadku ludzkości trącą absolutnym uproszczeniem, schematyzacją oraz banałem.

Niewybaczalnym błędem scenarzysty cyklu jest sztywne trzymanie się jednego wizerunku tytułowego Zabójcy. To postać do bólu przewidywalna, jednowymiarowa, którą może zmienić wyłącznie śmierć z rąk potężniejszego wroga. Takie rozwiązanie fabularne, uniemożliwia bliższe poznanie antybohatera, a tym bardziej kibicowanie jego działaniom. Powoduje to, iż seria z tomu na tom staje się coraz słabsza, a rozważania mordercy zanudzają.

Lepsze wrażenie sprawiają ilustracje Luca Jacamona. W przeciwieństwie do Matza, widać progres w warstwie graficznej. Poszczególne kadry są bogatsze w detale, pojawiające się postaci bardziej wyraziste, a krajobrazy i architektura odwiedzanych miast zgodne z rzeczywistością. Największe słowa uznania należą się za świetnie uchwycone widoki Nowego Jorku: tysiące milczących obywateli, dziesiątki kolorowych neonów - istny konglomerat osiągnięć schyłku dwudziestego wieku.

Głównie z powodu, wymienionych w poprzednim akapicie zasług Luci, zamierzam kontynuować Zabójcę do samego końca (pozostały jeszcze dwa tomy). Wierzę także, wiarą naiwnego nastolatka, że morderca przejdzie efektowną ewolucję i nareszcie doczekamy się krwawych wolt. Dług to jak dotąd nasłabszy z trzech wydanych w Polsce tomów. Obym nie musiał powtarzać tego zdania, po lekturze kolejnego albumu z serii.

Ocena: 6/10

Zabójca - 3 - Dług

Scenariusz: Matz
Rysunek: Luc Jacamon
Wydawnictwo: Taurus Media
Rok wydania polskiego: 10/2012
Tytuł oryginalny: Le Tueur: La dette
Wydawca oryginalny: Casterman
Rok wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 54
Format: 215x290 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788360298817
Wydanie: I
Cena z okładki: 37 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus