Zebra - 5 - Carlos Gardel. Głos Argentyny

patronat gildii
okładka
Scenariusz: Carlos Sampayo
Rysunek: Jose Munoz

Buenos Aires na początku XX wieku było wielkim, nowoczesnym miastem, gdzie dzięki licznie przybywającym emigrantom z całego świata krzyżowały się różne kultury. Autorzy komiksu dokonują rekonstrukcji pejzażu i charakteru ówczesnej stolicy Argentyny. Przedstawiają własną wizję artystyczną, której główną osią fabularną jest biografia słynnego śpiewaka tamtego okresu - Carlosa Gardela. Dziś nazwisko tego utalentowanego kompozytora i pieśniarza jest prawie nieznane - w przeciwieństwie do jego muzyki. Carlos Gardel jest autorem najsłynniejszych tang, wystarczy wspomnieć Por una cabeza znane z filmu Zapach kobiety Martina Bresta. Dla Argentyńczyków Carlos Gardel jest postacią kultową, archetypemi ideałem mężczyzny i artysty.

Mistrzowsko skomponowany scenariusz Carlosa Sampayo oraz znakomite czarno-białe rysunki José Munoza dopełniają się wzajemnie, tworząc obraz świata artystów, polityków i mafiosów.

Carlos Sampayo i José Munoz spotkali się w 1974 roku w Hiszpanii i natychmiast postanowili współpracować. Wtedy też narodziła się ich długoletnia przyjaźń. W 1975 stworzyli Alacka Sinnera, którego Georges Wolinski wydał w "Charlie Mensuel". W 1978 dołączyli do ekipy "A suivre", której stali się najbardziej rozpoznawalnymi postaciami obok Hugona Pratta, Foresta i Tardiego. Owocami ich współpracy były w tym czasie Le Bar a Joe, Histoires amicales du bar a Joe, Billie Holliday oraz wiele tomów Alacka Sinnera...

Pozostałe wspólne albumy artystów to:

  • 1981: Sophie Comics, wydawnictwo Futuropolis
  • 1986: Sudor Sudaca, wydawnictwo Futuropolis
  • 1998/1999: Jeu de lumieres i L'Europe en flammes, wydawnictwo Albin Michel
  • 2002: Dans les bars, wydawnictwo Casterman
  • 2006: L'Affaire USA, album z serii Alack Sinner, wydawnictwo Casterman
  • 2008: Carlos Gardel, wydawnictwo Futuropolis

W styczniu 2007 roku Carlos Sampayo i José Munoz zostali uhonorowani nagrodą Grand Prix Festiwalu w Angouleme za całokształt twórczości.

Wydawnictwo: Egmont
6/2011
Liczba stron: 120
Format: 190x260 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
ISBN-13: 978-83-237-4616-4
Wydanie: I
Cena z okładki: 49,99 zł


Inne komiksy z serii:

Podyskutuj o tym komiksie na forum!


blog comments powered by Disqus