"Złota rybka" i "Zbliżenia międzyludzkie" – recenzja komiksów wydawnictwa Pokembry

Autor: Maciej Jasiński
19 października 2016

Małe, a cieszy

Na tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi wydawnictwo Pokembry przygotowało dwa krótkie komiksy. To nieduże objętościowo tytuły, ale dające dużo radochy czytelnikom.

Złota rybka to wspólne dzieło Bartosza Sztybora (scenariusz) oraz Łukasza Mazura (ilustracje). ich komiks jest opowieścią o herosie, który swoje najlepsze lata ma już zdecydowanie za sobą. Dnie spędza w knajpach pijąc do upadłego i racząc innych swoimi historiami, w których prawda miesza się z jego fantazją (choć może lepiej powiedzieć, że to czysta fantazja doprawiona odrobiną prawdy). I w sumie dożyłby tak szczęśliwie do końca swych dni lejąc w siebie kolejne hektolitry piwska, ale jakiś dzieciak przedstawia mu ogłoszenie pochodzące prosto z królewskiego zamku. Król oferuje tysiąc złotych dukatów temu, który przyniesie złotą rybkę.

Ta zabawna historia bazuje na motywach bajkowych, ale w ciekawy sposób je przerabia i parodiuje. A końcówka – no cóż – wielu pewnie zaskoczy, niektórych nawet dwa razy.

Ilustracje są naprawdę niezłe. Mazur stworzył dość szczegółowe kadry, które jednak nawet po pomniejszeniu (format publikacji to tylko 10 na 15 cm) nie straciły na swej czytelności. Dobry efekt robią także szarości będące zazwyczaj tłem dla grafiki.

Komiks Zbliżenia międzyludzkie naszkicował Piotr Nowacki na podstawie scenariusza Sztybora, natomiast Mazur tym razem zajął się tuszem i dodaniem szarości. To zupełnie inna opowieść, niż Złota rybka. Zbliżenia międzyludzkie są komiksem obyczajowym – nieco smutnym, dającym do myślenia. Pokazuje czym jest przyjaźń w życiu mężczyzn i dlaczego kobiety nigdy tego nie zrozumieją.

Pod względem grafiki nie ma tu fajerwerków – cały komiks to w zasadzie (poza ostatnim kadrem) gadające głowy narysowane na bardzo oszczędnie przedstawionym tle. Wszystko rozgrywa się na twarzach bohaterów i w tekstach. Co ważne – tak samo, jak filmy spod znaku Marvela trzeba obejrzeć do końca żeby zobaczyć co jest po napisach, tak samo i w przypadku tego komiksu warto zajrzeć na tylną stronę okładki. Zamieszczona na niej grafika jest swoistą puentą i ostrzeżeniem.

Miłośnicy niezależnych wydawnictw powinni koniecznie kupić te dwa tytuły, aby posiadać je w swojej domowej kolekcji. Wydano je w tym samym formacie, co mającego premierę w maju Roznosiciela, a w zapowiedziach jest już kolejny zeszycik zatytułowany Chrzciny.

Złota Rybka

Scenariusz: Bartosz Sztybor
Rysunek: Łukasz Mazur
Wydawnictwo: Pokembry
Rok wydania polskiego: 10/2016
Liczba stron: 16
Format: 105x150 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: własna, sklepy specjalistyczne
Wydanie: I
Cena z okładki: 5 zł


blog comments powered by Disqus