Spirala tragedii - recenzja 3. i 4. tomu serii "Żywe trupy"

Autor: Mirosław Skrzydło
14 marca 2010

Pod koniec drugiego tomu, przesączonej czystym złem i brutalnością serii Żywe Trupy waleczny policjant Rick w asyście kochającej, acz skrywającej przed nim pewien mroczny sekret żoneczki, odważnego syna i grupy podobnych im zatraceńców, dotarł do idealnej kryjówki - więzienia o iście gargantuicznych rozmiarach. Czy tym razem ocaleni zdołają uchronić się przed sforą wiecznie głodnych zombie, a przede wszystkim przed własnymi lękami i słabościami? Przed Wami recenzja tomów nr 3 (Bezpieczeństwo za kratami) i 4 (Najskrytsze pragnienia).

Oczywiście powiedzenie, iż więzienie było całkowicie bezpieczne jest sporym nadużyciem. W pierwszej kolejności Rick, Tyreese oraz najlepszy strzelec w grupie Andrea muszą uporać się z dziesiątkami spacerujących po więzieniu zombiaków. Następnie w zamkniętej stołówce, ku wielkiemu zaskoczeniu, a również przerażeniu odnajdują czterech przetrwałych apokalipsę więźniów. Do przestępczego kwartetu należą: czarnoskóry osiłek Dexter (skazany za morderstwo), tchórzliwy narkoman Andrew, oszust Thomas oraz jedna z najsympatyczniejszych postaci, wyglądający jak Święty Mikołaj, stary świntuch Axel. Od razu zdradzę rąbek tajemnicy i powiem, że jeden z tych szacownych panów jest w rzeczywistości psychopatycznym mordercą (zło w najczystszej postaci, z którym musi się uporać grupa dowodzona przez coraz bardziej przygnębionego Ricka). Z nowych postaci mamy jeszcze pojawiającą się na początku tomu czwartego (Najskrytsze pragnienia) murzyńską zabójczynię Michonne.

Po uporządkowaniu więzienia z zombie, Rick postanawia sprowadzić do swej nowej kryjówki - utopii, Hershela i jego najbliższych. Natomiast córka Tyreese'a i zapatrzony w nią młodzieniec  w końcu decydują się zrealizować swój szalony pomysł. Czy Tyreese zdoła powstrzymać ich przed największą głupotą jakiej mogą się dopuścić? Chwilę potem giną kolejne osoby, czego nie jest świadkiem Rick, który postanawia po raz drugi pogrzebać swego dawnego przyjaciela. Bezpieczeństwo za kratami to kwintesencja całej serii, równie brutalna, co tragiczna. Czwarty tom nieco zwalnia akcję, miejsce dramatu zajmuje tani romans. Nie obędzie się jednak bez kolejnych strat w ludziach i kilku zaskoczeń.

Bezpieczeństwo za kratami i Najskrytsze pragnienia przesączone są ludzkimi dramatami. Tragedia goni tragedię, a spirala tych ludzkich nieszczęść obejmuje wszystkich bohaterów mrocznej serii autorstwa Roberta Kirkmana. Psychopatyczny pedofil, brutalnie zamordowana para bezbronnych dzieci, zabójstwo z miłości i będące jego konsekwencją zabójstwo w afekcie, nieudana próba samobójcza to tylko wierzchołek góry skrzętnie wypełnionej cierpieniem. Wykończony huraganem tragedii Rick, wygłasza nad wyraz prawdziwy monolog o żałosnej kondycji ludzkości, stawiając między żywymi trupami, a homo sapiens  znak równości.

We wstępie do pierwszego tomu (Dni utracone) Robert Kirkman zdradza nam swe fascynacje filmami w stylu Świt Żywych Trupów (oczywiście klasycznej wersji z 1978 roku), w których najważniejsze nie są hektolitry rozlanej krwi, lecz to w jaki sposób ludzie zmieniają się pod wpływem sytuacji ekstremalnych, do których plaga krwiożerczych istot zdecydowanie należy. To opowieść nastawiona na bohaterów - pisze dalej twórca Żywych Trupów, co w pełni widać w będących o wiele bardziej dramatem obyczajowym, niż klasycznym horrorem tomach 3 i 4. Ciąg dalszy więziennej sagi w następnych tomach, plus postać największego psychopaty (bezwzględnego tyrana Gubernatora) w całej dotychczasowej serii, która pojawi się w połowie następnej części (Najlepsza obrona).

Gorąco zachęcam do zatopienia się w tym przerażającym koszmarze.

Żywe trupy - 4 - Najskrytsze pragnienia

Scenariusz: Robert Kirkman
Rysunek: Charlie Adlard
Wydawnictwo: Taurus Media
Rok wydania polskiego: 12/2007
Tytuł oryginalny: The Walking Dead: Heart's Desire
Wydawca oryginalny: Image Comics
Liczba stron: 136
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-60298-24-4
Wydanie: I
Cena z okładki: 40 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus