Miasteczko z koszmaru - recenzja 5. i 6. tomu serii "Żywe trupy"

Autor: Mirosław Skrzydło
19 marca 2010

Najlepsza obrona oraz To bolesne życie, czyli tomy 5 i 6 przerażającej serii Żywe Trupy, kontynuują przygody grupy "szczęśliwców" w świecie opanowanym przez krwiożercze zombie. Drużyna Ricka od dwóch ostatnich tomów względnie bezpiecznie egzystuje w wyzbytym od wszelakich żywych trupów więzieniu. Niestety dla trójki bohaterów tom 5 przyniesie koszmar na jawie w postaci demonicznego Gubernatora i podległych mu mieszkańców dobrze chronionego miasteczka Woodbury. Czy Robert Kirkman zdoła zaskoczyć nas nowymi, krwistymi deserami?

Najlepsza obrona zaczyna się nad wyraz spokojnie. Rick i Tyreese postanawiają uruchomić generatory, Glenn i Maggie znajdują kuloodporne uniformy strażników więzienia oraz spory zestaw strzelb, a Hershel uprawia ziemię. Słowem - błoga sielanka. Oczywiście dłuższy stan spokoju, nie może mieć miejsca w tej przesączonej brutalnością serii. Pojawiający się na niebie spadający śmigłowiec, sprowadza na bohaterów zaskakującą katastrofę. Rick, Michonne oraz Glenn wyruszają na akcję ratunkową, mając nadzieję sprowadzić do więzienia kolejnych rozbitków. Docierają do oddalonego od więzienia o kilkadziesiąt mil miasteczka Woodbury, którym rządzi przystojny Latynos, nazywający siebie Gubernatorem. Już po kilku chwilach okazuje się, że za maską dobrodusznego człowieka, kryje się prawdziwy demon w ludzkiej skórze; demon o wiele gorszy od wszystkich zombie razem wziętych. Rick i spółka wpadają w pułapkę i zostają poddani serii brutalnych tortur (na tym polu króluje wykorzystywana seksualnie i bita do nieprzytomności czarnoskóra morderczyni). Czy któryś z bohaterów zdradzi dokładną lokalizację więzienia? Czy zdołają uciec z tego więzienia i powrócić w całości?

Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziemy w niezwykle dramatycznym tomie 6 (To bolesne życie), w którym dokładnie poznajemy, niektórych prawych mieszkańców Woodbury (doktora Stevensa, Alice oraz Martineza). Martinez - były nauczyciel wychowania fizycznego i jeden z najlepszych ludzi Gubernatora, pomaga bohaterom w ucieczce. Alice i doktor, którzy mają serdecznie dosyć twardych rządów Gubernatora, postanawiają przyłączyć się do drużyny Ricka. Ale czy na pewno cała trójka uciekinierów, kieruje się podobnymi celami? Czy Michonne zrezygnuje z opuszczenia Woodbury i zaryzykuje własne życie w walce z sadystycznym przywódcą tej społeczności? I w końcu, w jaki sposób pozostała grupa przyjmie nowych członków?

Robert Kirkman wręcz bombarduje nas serią pytań, na których odpowiedzi z niecierpliwością oczekujemy (niektóre ciągle jeszcze czekają w próżni). Świat wykreowany przez scenarzystę cyklu Żywe Trupy jest pełen zaskakujących zwrotów akcji, drastycznych śmierci, zdrad i krwawych wendett; a jego bohaterowie muszą borykać się z szeregiem dylematów natury moralnej i etycznej. Warstwa obyczajowa jest równie doskonale rozbudowana co warstwa dramatyczna. Niedoszła samobójczyni Carol stara się ułożyć życie z Lori i Rickiem (w końcu jakie czasy takie związki), a Dale i Andrea muszą sobie poradzić w nowej roli - rodziców dwójki bliźniaków. Pozostali bohaterowie również nie mają czasu na nudę, prowadząc ze sobą mnóstwo głęboko przemyślanych dysput i zawiązując (często zaskakujące) intymne relacje.

Warto w tym miejscu podkreślić bezbłędne i mroczne ilustracje autorstwa Charlie Adlarda oraz składające się w jeden ogromny rysunek okładki Tony'ego Moore'a, na których znajdują się żywe trupy w różnym stadium rozkładu oraz zazwyczaj przesączone dramatyzmem kadry z danego albumu.

Najlepsza obrona i To bolesne życie należą do jednych z najlepszych dotychczas wydanych u nas tomów. Do krwistych deserów, które tym razem zaserwował nam w swoim diabelskim menu właściciel tej restauracji grozy, należą: bestialstwo z jakim poczyna sobie Gubernator, wyzbyte człowieczeństwa ludzkie monstra, a przede wszystkim sceny mrożących krew w żyłach, wymyślnych tortur. Zatem, jak się powszechnie mówi - dla każdego coś dobrego!

Żywe trupy - 6 - To bolesne życie

Scenariusz: Robert Kirkman
Rysunek: Charlie Adlard
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawnictwo: Taurus Media
Rok wydania polskiego: 10/2008
Tytuł oryginalny: The Walking Dead: This Sorrowful Life
Wydawca oryginalny: Image
Liczba stron: 136
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN: 8360298327
Wydanie: I
Cena z okładki: 40 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus