Frank Frazetta nie żyje

11 maja 2010

W dniu wczorajszym w wieku 82 lat zmarł amerykański artysta Frank Frazetta. Doskonale był on znany czytelnikom książek fantasy, na których okładkach często pojawiały się jego prace utrzymane w stylu heroic fantasy, jednak również jego charakterystyczne obrazy można było obejrzeć równie często na okładkach komiksów, albumów muzycznych, plakatach i w innych mediach.

Frank Frazetta urodził się 9 lutego 1928 roku. Karierę zaczynał jako rysownik komiksów współpracujący m.in. z kultowym wydawnictwem lat 50., EC Comics, specjalizującym się w fantastycznych opowieściach o tematyce horroru, fantastyki naukowej i wojennej. W latach 60. rozpoczęła się wieloletnia współpraca artysty z hollywoodzkimi wytwórniami filmowymi jako plakacisty oraz z największymi wydawnictwami jako autora okładek książek. Nie były to jednak jedyne pola działalności Franka Frazetty gdyż m.in. w 1983 roku zrealizował wspólnie z Ralphem Bakshim animowany film Fire and Ice.

Frank Frazetta stworzył charakterystyczny, rozpoznawalny na pierwszy rzut oka styl malarstwa, głównie dzięki współpracy z pulpowymi wydawnictwami lat 60., które oczekiwały okładek z muskularnymi barbarzyńcami, seksownymi księżniczkami, zionącymi ogniem piekielnym potworami i mnóstwem innych pobudzających wyobraźnię postaci. I mimo, że już nie ma wśród żywych autora tych dzieł to pamięć o artyście nie przeminie, właśnie ze względu na stworzenie chociażby tak wyjątkowych wizerunków Conana jak ten poniżej.

blog comments powered by Disqus