Komiks Agaty Wawryniuk zdobył komiksowe stypendium!

19 maja 2011

W zeszłym roku sklep.gildia.pl ogłosił konkurs na stypendium (w wysokości 6 tysięcy złotych netto) dla twórcy lub grupy twórców na stworzenie komiksu.

Dziś z przyjemnością ogłaszamy, że konkurs wygrała praca Agaty Wawryniuk zatytułowana Once upon a Tyne, o którym artystka opowiada:

Będzie to autobiograficzna historia o mojej, krótkiej i spontanicznej emigracji do Wielkiej Brytanii, do miasteczka Newcastle Upon Tyne, gdzie my (Ja - świeżo upieczona studentka ASP, mój ówczesny chłopak Szymon, muzyk z zamiłowaniem do jazzu i jego brat cioteczny Marcel - artysta i również grafik) wpadliśmy w sidła najniższej warstwy polskiej emigracji, przedziwnie prosperujących fabryk i równie dla nas dziwnych miejscowych zwyczajów.

Mnóstwo śmiesznych historii, które się nam przytrafiły, zwrotów akcji, kilka spektakularnych ucieczek i trzaśnięć drzwiami, ludzkie historie, których szkoda nie opowiedzieć, czekały kilka lat by wyjść na światło dzienne, ale teraz gdy fala emigracji już powoli wysycha i łatwiej popatrzeć z dystansem, poczułam, że czas ubrać to w słowa i... obrazki.

  

Agata Wawryniuk to scenarzystka i rysowniczka, która od jakiegoś czasu publikuje w "Kolektywie" oraz  "Bicepsie". Jej prace można obejrzeć również w zbiorze komiksów dla dzieci Jazda i antologii komiksu kobiecego.

Zawodowo zajmuje się grafiką i marketingiem. Autorka może poszczycić się już nagrodą Klubu Twórców Reklamy (students - cyber) i współudziałem w zdobytej przez Artegence nagrodzie Kreatura za kampanię o zombie. Brała udział w studenckim biennale projektowania graficznego "Agrafa 2010", a animacja do wiersza Tadeusza Różewicza Nagle pojawiła się na "Sezonie kultury polskiej" w teatrze Bolszoj w Moskwie.

W sieci jest już dostępny oficjalny blog tego komiksu: onceuponatynecomic.blogspot.com

Zapraszamy również do zapoznania się z blogiem Agaty oraz jej wirtualnym portfolio.

Jednocześnie informujemy, że konkurs zorganizowany przez sklep.gildia.pl nie był jednorazową inicjatywą wspierającą polskich twórców! Już zaczęliśmy prace nad drugą edycją stypendium, jednak o szczegółach poinformujemy mniej więcej za miesiąc.

blog comments powered by Disqus