Kultura wielu głosów w Białymstoku

11 września 2011

TVP Białystok przedstawiła informacje na temat nowego projektu Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku ph. "Kultura wielu głosów", który ma zachęcić ludzi do brania aktywnego udziału w tworzeniu kultury oraz uczestniczenia w inicjatywach tworzących kulturalny klimat tego miasta.

Ulicami Białegostoku, śladami wydarzeń z komiksu Siedem + dwa podążali uczestnicy projektu "Głos ulicy". Komiks osadzony w białostockich realiach pokazuje miasto z innej, mniej znanej perspektywy. - Forma komiksu pozwala odkryć to miasto w nowy sposób, że docieramy do miejsc, które nie są eksponowane w folderach na pierwszym miejscu, docieramy do miejsc po których się przechadzają na przykład studenci, zwykli mieszkańcy Białegostoku - mówi Andrzej Bajguz, autor komiksu Siedem + dwa.

Ale podróż śladami bohaterów komiksu jest tylko pretekstem do rozmowy o sztuce ulicy, o kulturze tworzonej przez niezależnych artystów. - Kultura ulicy to jest taki obszar kultury, w który może się zaangażować każdy człowiek, każdy obywatel - mówi Katarzyna Niziołek, socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku.

Celem projektu "Kultura wielu głosów" jest zachęcenie ludzi do aktywności w kulturze, do aktywności i proponowania własnych działań w przestrzeni miejskiej. - Gdy oglądamy ściany, gdy oglądamy mury, gdy oglądamy pociągi, happeningi, to co się dzieje na placu miejskim, to co się dzieje w przestrzeni miejskiej dowodzi, że możemy spotkać coś takiego jak sztukę niezależną, jak sztukę ulicy, jak sztukę tworzącą się oddolnie - uważa Jan Wyspiański, dj i animator kultury.

Kolejne spotkania w ramach projektu "Kultura wielu głosów" za miesiąc w białostockim Centrum imienia Ludwika Zamenhofa. Tematem będzie kultura ludowa.

Tomasz Tyczyński, Obiektyw


CD Jack za TVP Białystok

:: Źródło ::



blog comments powered by Disqus