Komiks iberyjski i wystawy czasowe podczas targów

9 maja 2012

Wystawa "Komiks Iberyjski. Półwysep w kadrach" to wspólne przedsięwzięcie warszawskiego i krakowskiego Instytutu Cervantesa (Hiszpania), Instytutu Camõesa (Portugalia) oraz Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego.

W ramach ekspozycji prezentowane są prace dziewięciu artystów hiszpańskich i dziewięciu portugalskich. Znajdziemy wśród nich m.in. Francesca ‘Maxa’ Capdevillę (jego prace wystawiane są równolegle w madryckim oddziale Instytutu Cervantesa na retrospektywie zatytułowanej Panóptica 1973-2011), Alfonso Zapico i Paco Rocę (autorzy publikowani w Polsce) oraz zaproszonych do Polski jako ambasadorów komiksu hiszpańskiego Pepo Péreza i Mireię Pérez, a także Pedro Serpę i Davida Soaresa jako ambasadorów strony portugalskiej. Podczas ekspozycji będzie też okazja zobaczyć prace znanych już z publikacji w Ziniolu autorów portugalskich – m.in. Ricardo Cabrala, Marco Mendesa czy Marca Parchowa. Jest to pierwsza tego typu i rozmiarów wystawa komiksu iberyjskiego w Polsce. Odwiedzi ona również Kraków, Łódź oraz Lublin. W Warszawie towarzyszy Festiwalowi Komiksowa Warszawa (10-13 maja, PKiN).

Wernisaż wystawy połączony ze spotkaniem z zaproszonymi gośćmi odbędzie się w warszawskiej siedzibie Instytutu Cervantesa (ul. Nowogrodzka 22) 10 maja o godzinie 18:30. Wystawę w Warszawie będzie można oglądać do 29 maja.

Natomiast w Sali Starzyńskiego, gdzie odbywać się będą wydarzenia związane z festiwalem zostaną zlokalizowane dwie wystawy. Pierwsza z nich związana jest z serią Thorgal i prezentować będzie prace Grzegorza Rosińskiego, z głównego cyklu przygód Thorgala oraz dwóch młodych twórców tworzących serie poboczne cyklu – Romana Surżenki i Giulio de Vity. Druga natomiast przedstawiać będzie wybór prac z antologii stworzonych z prac nadsyłanych na konkursy Powstanie ’44 w komiksie, organizowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

blog comments powered by Disqus