Polski komiks w Tel Awiwie

30 października 2012

22 listopada 2012 r. w Levinsky College of Education w Tel Awiwie zostanie otwarta wystawa pn. "Komiks polski: historie w dymkach”. Dorobek polskiej sztuki komiksowej będzie udostępniony izraelskiej publiczności przez 2 tygodnie.

Wystawa będzie pierwszą tak obszerną prezentacją polskiej sztuki komiksu na Bliskim Wschodzie.

Zostaną na niej pokazane prace ponad 20 twórców, należących do trzech pokoleń, działających obecnie na polskim rynku komiksowym. Można na niej będzie obejrzeć komiksy weterana polskiego komiksu Henryka Jerzego Chmielewskiego i klasyków polskiego komiksu lat 70. i 80. – Grzegorza Rosińskiego, Tadeusza Baranowskiego i Zbigniewa Kasprzaka. Średnie pokolenie twórców, debiutujących w latach 90. reprezentują Agata "Endo" Nowicka, Krzysztof Gawronkiewicz, Sławomir Kiełbus, Bartosz Minkiewicz, Krzysztof Ostrowski, Aleksandra Spanowicz, Rafał Szłapa, Benedykt Szneider, Tomasz Tomaszewski, Przemysław Truściński, Marek Turek i twórcy należący do grupy pART Studio. Nie zabraknie też najmłodszych artystów, którzy rozpoczęli karierę w ciągu ostatniej dekady. Będą to: Marek Lachowicz, Piotr Nowacki, Maciej Pałka, Tomasz Pastuszka i Marcin Podolec. Reprezentują oni bardzo różnorodne podejście do uprawianego przez siebie gatunku twórczości: od różnorodnych gatunkowo, klasycznych form komiksu poprzez eksperymenty i poszukiwania warsztatowe, aż po osobiste, autorskie wypowiedzi artystyczne.

Ekspozycji będzie towarzyszyć prezentacja multimedialna, pokazująca także prace innych polskich artystów komiksu; jej zadaniem jest dopełnienie obrazu polskiego środowiska komiksowego, tworzącego liczną i wewnętrznie zróżnicowaną grupę twórców o bogatym i interesującym dorobku.

Wystawie będzie towarzyszył kolorowy katalog w językach hebrajskim, angielskim i polskim, zaś jej wernisaż wzbogaci spotkanie z polskimi twórcami komiksów: Krzysztofem Ostrowskim i Piotrem Kasińskim, którzy opowiedzą o swojej twórczości i tajnikach warsztatu artystycznego, oraz doktorem Wojciechem Birkiem – badaczem i znawcą komiksów, który zaprezentuje historię i współczesną sytuację komiksu w Polsce.

Wystawa, która została objęta patronatem naszego portalu, zostanie zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Zapraszamy do przeczytania wstępu do katalogu wystawy, który napisał Wojciech Birek oraz poniżej przedstawiamy część plansz, które będą prezentowane w Tel Awiwie:

   

  


CD Jack za Stowarzyszenie Twórców "Contur"blog comments powered by Disqus