Kolejny projekt komiksowy do wsparcia

14 października 2013

Na początku października pisaliśmy o tym, że wystartowała w serwisie Wspieram Kulturę zbiórka pieniędzy na wydanie zbiorcze trzech komiksów SmallPress w łącznej obętości 100 stron, wczoraj informowaliśmy o podobnej zbiórce w serwisie Polak Potrafi na wydanie szóstego numeru "1 zine" a dziś przedstawiamy trzecią tego typu inicjatywę, która ma wspomóc wydanie drugiego tomu projektu Praga Gada.

P R A G A   G A D A : dwa komiksy

Tworzymy unikatową serię  wydawniczą. Autentyczne relacje,wysmakowane plastycznie kadry, zagraniczni twórcy.

To nie są komiksy historyczne, ale antropologiczne, skupiamy się na emocjach  bohaterów i wartkiej akcji, na zwycięskich potyczkach małych, rezolutnych prażan z niemieckim i sowieckim okupantem  (w 1. antologii) oraz na absurdach PRL-u i  sposobach przetrwania w nim (w 2. antologii). Seria stworzona z myślą o starszej młodzieży i dorosłych. Pierwszy album już jest wydany, wydanie drugiego zależy od Ciebie!

Jesteśmy pasjonatami  dobrych opowieści, działamy w Fundacji Animacja, mieszkamy na warszawskiej Pradze.  Projekt PRAGA GADA realizujemy od 2010r. we współpracy z Muzeum Warszawskiej Pragi O/MHW. Polega on w wielkim skrócie na stworzeniu komiksów będących adaptacją historii opowiedzianych przez seniorów z prawobrzeżnej Warszawy i wydanie ich w formie antologii.

Potencjał projektu to  nazwiska twórców, oto niektórzy z nich: TONY SANDOVAL - celebryta światowej  sceny komiksowej, dyrektor jednej z serii prestiżowego wydawnictwa francuskiego Paquet; ALBERTO PAGLIARO - rysujący dla Disneya, Castermana i innych, rysownik  komiksów i animator z Włoch; KONSTANTIN KOMARDIN – gwiazda komiksu z Rosji,  laureat wielu międzynarodowych nagród; KRZYSZTOF OSTROWSKI, twórca komiksów,  lider zespołu Cool Kids of Death; PRZEMYSŁAW TRUŚCIŃSKI, najbardziej  utytułowany autor komiksów znad Wisły; MICHAŁ ŚLEDZIŃSKI – rysownik z  unikatowym poczuciem humoru i niezwykle sprawny warsztatowo; MACIEJ  SZYMANOWICZ, wizjonerski ilustrator, laureat nagrody literackiej M. ST. Warszawy.

Po raz pierwszy na polskim  rynku wydawniczym ukazuje się komiks, w którym narracje Polaków zilustrowali obcokrajowcy. To także pierwszy komiks o swarliwych prażanach! Od 2010 z rosnącym  zdumieniem rejestrujemy historie już ponad setki starszych mieszkańców Warszawy. Seniorzy zaskakują nas niezwykłą pamięcią, witalnością, poczuciem humoru. Najczęściej  wspominają dzieciństwo i młodość, czyli np. okres II Wojny Światowej, bardzo  osobliwie, bo z punktu widzenia dziecka, które machinę wojenną wykorzystuje do  swoich celów m.in. zabawy!

Chcemy, by jak najwięcej  osób miało możliwość poznania tych opowieści, stąd pomysł wydania 2 antologii:  „Praga Gada. O wojnie!” i „Praga Gada. O pokoju”.

Motywem przewodnim obu  publikacji jest praski Kominiarz, superbohater, władający nadludzką siłą i wyostrzonymi zmysłami. Jego artefakty to wycior i służąca m.in. do dekapitacji  wrogów drabina. W pierwszej antologii Kominiarz rozprawia się z okupantami oraz  z obudzonym przez niemieckie bomby Bazyliszkiem. W drugim albumie Kominiarz  walczyć będzie m.in. z wampirem Pramonowem (postać historyczna, nieustraszony bandyta  z PRL-u).

Więcej na stronie projektu w serwisie Polak Potrafi.

:: Podyskutuj na ten temat na naszym forum ::

blog comments powered by Disqus