Wystawa "Lech Bądkowski - obrazy z życia"

24 października 2013

7 listopada 2013 r. o godz. 18:00 rozpocznie się w Galerii Żak (Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197) wernisaż wystawy poświęconej postaci Lecha Bądkowskiego w formie opowieści obrazkowej, komiksowego kolażu.

Wystawie towarzyszyć będzie promocja wznowionej przez wydawnictwo Region książki Lecha Bądkowskiego pt. Połów nadziei.

Słowo wstępne wygłosi gość - Paweł Huelle.

Wystawa będzie czynna do 2 grudnia 2013 r.

Wystawa "Lech Bądkowski - obrazy z życia" będzie wydarzeniem zupełnie wyjątkowym. Jej wyjątkowość polega na tym, że postać Bądkowskiego, jego życie i dokonania, zostaną przedstawione w formie kolażu komiksowego.

Miłosława Kosmulska - wnuczka Lecha Bądkowskiego.

Autorami prezentowanych na wystawie komiksów są: Anna Pietralczyk (ps. Avi), Monika "Laurie" Sodkiewicz, Agata Sobiepan, Unka Odya, Łukasz Godlewski oraz Kamil Olszówka.

Wystawę organizuje Stowarzyszenie Gdański Komitet Obywatelski, ale została dofinansowana ze środków Miasta Gdańska.

Fragment biografii Lecha Bądkowskiego:

Lech Bądkowski był nie tylko publicystą, ale też aktywnym organizatorem życia społecznego. W 1956 roku współtworzył Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, w którym był aktywny do końca życia. Był założycielem i pierwszym prezesem Klubu "Pomorania", który uważał za podchorążówkę ruchu społecznego. Przez szereg lat (1957-1966) był prezesem oddziału gdańskiego Związku Literatów Polskich. Był też członkiem Zarządu Głównego ZLP i członkiem polskiego PEN-Clubu, a od 1981 roku członkiem jego zarządu.
W sierpniu 1980 roku jako pierwszy intelektualista znalazł się w Stoczni Gdańskiej, gdzie aktywnie uczestniczył w obradach. Bądkowski był negocjatorem i sygnatariuszem porozumienia gdańskiego. Był pierwszym rzecznikiem prasowym NSZZ "Solidarność".:: Źródło ::blog comments powered by Disqus