Kanon Komiksu - wydawnicze wydarzenie Klubu Świata Komiksu

2 września 2014

KANON KOMIKSU – 12 komiksów, które wypada znać
Moore, Miller, Bilal, Eisner, Loisel, Rosiński, Van Hamme, Gaiman, Manara, Moebius, Satrapi, Bourgeon

Nakładem Egmont Polska już 8. września br. ukażą się pierwsze albumy w niezwykłej kolekcji Kanon Komiksu. Kanon to 12 przełomowych, reprezentujących różne style plastyczne i narracyjne komiksów, które powinny stanąć w bibliotece każdej osoby zainteresowanej literaturą i sztuką współczesną. Kanon to próba odpowiedzi, czym jest sztuka komiksu, to dzieła wybitne i nagradzane, to wielkie nazwiska i znakomite opowieści.

Kolekcja KANON KOMIKSU powstała z myślą o odbiorcach, którzy chcieliby zapoznać się ze sztuką komiksu i mieć gwarancję, że w ich ręce trafiły najważniejsze albumy w tej dziedzinie.

- Wybraliśmy 12 tytułów, stworzonych przez najważniejszych autorów gatunku. Znajdują się wśród nich opowieści fantastyczne i historyczne, mitologiczne i obyczajowe, surrealistyczne i superbohaterskie. Komiksy kolorowe i czarno-białe, wykorzystujące różnorodne techniki graficzne. W kolekcji znalazły się dzieła wybitnych rysowników i scenarzystów takich jak Bilal, Eisner, Gaiman, Loisel, Manara, Miller, Moebius, Moore, Rosiński, Van Hamme – mówi Tomasz Kołodziejczak, Redaktor Naczelny Klubu Świata Komiksu (Egmont Polska).

Komiks, jako odrębna forma sztuki, nie ma w Polsce silnych tradycji. Wprawdzie obecny jest na naszym rynku od niemal stu lat, dorobił się lokalnych mistrzów i klasyków oraz europejskiej supergwiazdy (Grzegorz Rosiński),  jednak wciąż pozostaje medium niszowym, mało rozpoznanym poza środowiskiem specjalistów i fanów. Dla wielu osób, nawet tych zainteresowanych literaturą czy sztukami plastycznymi, komiks pozostaje rozrywką dla dzieci, często jest postrzegany jako naiwna, gorsza forma literatury.

Oczywiście, ten stan rzeczy się zmienia. W ciągu dwudziestu pięciu minionych lat w Polsce, wydano tysiące tytułów, w tym większość najważniejszych dzieł gatunku. Wydawcy sięgnęli po dorobek trzech najważniejszych komiksowych kultur świata – frankofońskiej, amerykańskiej i japońskiej, a także po ważnych autorów z wielu innych krajów. Wzrosło zainteresowanie komiksem w mediach, odbywają się liczne konwenty i festiwale, oryginały komiksowych grafik trafiły na wystawy i na aukcje dzieł sztuki.

Jednakże ogrom tej produkcji sprawia, że wielu potencjalnych czytelników nie za bardzo wie, po które komiksy sięgnąć, by rozpocząć swą przygodę z tym medium. Na dodatek wiele klasycznych komiksów, wydawanych zwykle w niskich nakładach, od dawna jest niedostępnych na księgarskich półkach.

- Oczywiście, kilka czy nawet kilkadziesiąt utworów, to zdecydowanie zbyt mało, by pokazać pełnię artystycznych możliwości całej gałęzi sztuki. Jednak jestem przekonany, że KANON KOMIKSU - 12 wyselekcjonowanych i starannie wydanych tomów - może być doskonałym wstępem do przygody ze sztuką komiksu – dodaje Tomasz Kołodziejczak.

Cykl obejmuje następujące albumy, każdy z nich wydany w twardej oprawie, ze szczególną dbałością o stronę edytorską. Wszystkie ukażą się do końca lutego 2015 roku.

WRZESIEŃ 2014
Strażnicy, A. Moore – premiera 8. września 2014
Batman. Powrót Mrocznego Rycerza, F. Miller – premiera 8. września 2014
V jak Vendetta, A. Moore – premiera 8. września 2014
Fins de siècle (Polowanie, Falangi), E. Bilal – premiera 8. września 2014

PAŹDZIERNIK 2014
Umowa z Bogiem, W. Eisner – premiera 6. października 2014
Piotruś Pan, R. Loisel – premiera 6. października 2014
Szninkiel, G. Rosiński – premiera 6. października 2014

LISTOPAD 2014
Sandman. Preludia i nokturny, N. Gaiman – premiera 3. listopada 2014
Indiańskie lato, M. Manara – premiera 3. listopada 2014
Garaż Hermetyczny, Moebius – premiera 3. listopada 2014

POCZĄTEK 2015
Persepolis, M. Satrapi – premiera styczeń/luty 2015
Pasażerowie wiatru, François Bourgeon – premiera styczeń/luty 2015


CD Jack za Egmontblog comments powered by Disqus