O animacjach i komiksach podczas V Międzynarodowego Dnia Frankofonii

11 grudnia 2014

Co roku w marcu na całym świecie świętuje się Międzynarodowy Dzień Frankofonii. Nie będzie inaczej również w przyszłym roku w Polsce gdyż już po raz piąty na cieszyńskim Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji, dzięki Kołu Naukowemu Edukacji Międzykulturowej będziemy mogli bliżej przyjrzeć się kulturze państw francuskojęzycznych.

19 marca 2015 roku odbędzie się konferencja naukowa, której tematem przewodnim będą francuskojęzyczne bajki i animacje. Pod lupę zostaną wzięte bajki de la Fontaine’a czy Perraulta, ale także Mikołajek Goscinnego, przygody belgijskiego reportera Tintina, czy animacje takie, jak Trio z Belleville. Do udziału w konferencji organizatorzy zapraszają pedagogów, którym świat bajek nie jest obcy, ale również psychologów, kulturoznawców, filmoznawców, literaturoznawców, jak również wszystkich miłośników kultury francuskiej.

Celem projektu jest rozpowszechnienie wiedzy o kulturze Francji i krajów frankofońskich.

Celem konferencji jest wymiana doświadczeń i wiedzy naukowej oraz integracja środowiska studentów zainteresowanych problematyką krajów frankofońskich.

V Międzynarodowy Dzień Frankofonii będzie składał się z trzech elementów:

 1. Ogólnopolska konferencja naukowa dla studentów i doktorantów
  W ramach konferencji zostaną przedstawione referaty osób mających kontakt z kulturą i edukacją francuską. Przyjrzymy się bliżej zmieniającej się literaturze francuskojęzycznej, zapoznamy się z animacją, a także komiksami tworzonymi w krajach frankofońskich.
  Zaproszeni do udziału w konferencji są studenci studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich z całej Polski, przede wszystkim pedagogiki, psychologii, kulturoznawstwa, romanistyki, filmoznawstwa, literaturoznawstwa, a także studenci innych kierunków, którzy mogą wnieść znaczący wkład w problematykę konferencji.
 2. Panel dyskusyjny "Komiks czy książka?" - Co jest lepsze, ciekawsze, mądrzejsze dla młodego czytelnika? Czy w ogóle możemy powiedzieć o książce, że jest lepsza od komiksu, albo o komiksie, że jest ciekawszy, dla młodego czytelnika, od książki?
 3. Projekt "Cały UŚ czyta dzieciom”, którego efekty poznamy na konferencji. Projekt zakłada czytanie bajek francuskich autorów dzieciom w cieszyńskich przedszkolach i szkołach podstawowych (klasy I-III), przez studentów i pracowników Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji, ale również przez studentów i pracowników innych wydziałów Uniwersytetu Śląskiego

Wydarzenia towarzyszące:

 • warsztaty dla studentów z rysowania komiksów
  Data: 19 marca 2015
  Miejsce: Uniwersytet Śląski, Cieszyn, Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji, ul. Bielska 62; 43 - 400 Cieszyn

Zainteresowanych wzięciem udziału w konferencji prosimy o przesłanie abstraktów wystąpień na adres e-mail: frankofoniaknem@gmail.com do dnia 31 stycznia 2015 roku.

Abstrakty powinny zawierać nie więcej niż 2000 znaków czcionką 12 Times New Roman, interlinia 1,5.

Abstrakt powinien zawierać następujące informacje:

 • tytuł wystąpienia
 • imię i nazwisko autora
 • nazwę instytucji, którą autor reprezentuje

Czas prezentacji referatu powinien mieścić się w przedziale 15-20 minut. Podstawą przyjęcia będzie jakość merytoryczna nadesłanego abstraktu.

Udział w konferencji zarówno jako prelegent, jak i słuchacz jest bezpłatny. Nie wymagane jest zgłaszanie chęci uczestnictwa jako słuchacz.

Organizatorzy mogą pomóc w zarezerwowaniu noclegu w domu studenckim na terenie campusu WEiNoE w Cieszynie (orientacyjny koszt to 30zł/noc).

Organizatorzy w czasie konferencji zapewniają przerwy kawowe. Istnieje możliwość wykupienia posiłków na stołówce uniwersyteckiej (koszt ok. 10zł).

Komitet organizacyjny konferencji:

dr hab. Barbara Grabowska
mgr Aleksandra Gancarz
lic. Karolina Kania
lic. Katarzyna Szolc


CD Jack za Uniwersytet Śląskiblog comments powered by Disqus