Komiksowe Top 50 za cały 2014 rok

31 grudnia 2014

W 2014 roku w sprzedaży znalazło się 420 nowych tytułów komiksowych. Które z nich przyciągnęły waszą uwagę na tyle, że zdecydowaliście się na ich zakup? Bestsellery Sklep,gildia.pl jak co roku pokazują, że największym zainteresowaniem cieszą się superbohaterowie. Choć nie tylko... Zapraszamy do naszego podsumowania roku, w którym głosował każdy kupujący w naszym sklepie.

 
34. Krucjata - 2 - Qua’dj (Wydawnictwo Komiksowe - Prószyński i S-ka)
33. Wieże Bois-Maury - 8 - Seldżuk (Wydawnictwo Komiksowe - Prószyński i S-ka)
 
29. Stacja 16 (Wydawnictwo Komiksowe - Prószyński i S-ka)
24. Wieże Bois-Maury cz. 7 (Wydawnictwo Komiksowe - Prószyński i S-ka)
23. Kot Rabina - (I i II wydanie) (Wydawnictwo Komiksowe - Prószyński i S-ka)
 
19. Wieże Bois-Maury cz. 6 (Wydawnictwo Komiksowe - Prószyński i S-ka)
16. Wieże Bois-Maury - 5 - Alda (Wydawnictwo Komiksowe - Prószyński i S-ka)
15. Saga - 1 (Mucha)
11. V jak Vendetta (Egmont)
 
9.  Thorgal: Kriss de Valnor - 5 - Czerwona jak Raheborg - dwie wersje okładki (Egmont)

8.  Thorgal: Louve - 4 - Crow - dwie wersje okładki (Egmont)
6.  Wolverine - Logan (Mucha)
5.  Funky Koval (Wydawnictwo Komiksowe - Prószyński i S-ka)
1.  Batman - Śmierć rodziny - dwa wydania (Egmont)
 
Gratulujemy wszystki wydawcom, a oczywiście największe brawa dla Egmontu, który tym razem wprowadził na listę aż 23 tytuły. To o dwa więcej niż w latach poprzednich. Po piętach depcze Egmontowi Mucha Comics, która choć wprowadziła do top 50 dużo mniej, bo 6 tytułów, to aż trzy do pierwszej dziesiątki. Bardzo dobre wyniki Wydawnictwa Komiksowego (9 tytułów) i Taurus Media (5 tytułów). Dalej uplasowali się - Sideca (4 tytuły), po jednym tytule - IPN, BM Vision i Wizuale.
 
Zapewne wyniki niektórych tytułów byłyby inne gdyby nie szybkie wyczerpywanie się nakładów w wydawnictwach (Yans, Bruce Hawker, ABC Warriors niektóre z Batmanów). Można zauważyć spadające zainteresowanie komiksami rodem z Francji, wzrost popularności (i ilości wydawanych) komiksów spoza oceanu. Czyżby "efekt WKKM"? Dodajmy też sporą liczbę wznowień i drugich wydań, z których niektóre dotarły nawet do top 50.
 
Niestety waszym poparciem nie cieszą się komiksy polskie - rok temu w top 50 zmieściło się ich 6, w mijającym - zaledwie 4. Dlatego jutro - jak rok temu - przedstawimy najpopularniejszą 20.
 
Podsumowując - to był fantastyczny rok dla miłośników komiksu, może aż zbyt dobry, bo pytanie - skąd brać na to kasę - pojawiało się częściej niż wcześniej. Choć przecież jeszcze kilka lat temu tęskniliśmy za taką ofertą, a patrząc na plany wydawców na najbliższe lata - rynek nie zwalnia, przyspiesza a różnorodność jest w cenie (patrzcie na plany np. Studia Lain czy spore zmiany w propozycjach Taurusa i Timofa). Jest tak dobrze, że może być tylko lepiej! 
 
 
ZOBACZ TAKŻE:
 
podsumowanie za rok 201320122011.
blog comments powered by Disqus