Wystawa i album "Krzesło w piekle" Krzysztofa Gawronkiewicza

17 lipca 2015

7 sierpnia (piątek) o godz. 17:00 rozpocznie się w Galerii BWA w Jeleniej Górze (ul. Długa 1) wernisaż wystawy prac Krzysztofa Gawronkiewicza pt. "Krzesło w piekle". Wystawie będzie towarzyszyć album o tym samym tytule, wydany przez Kulturę Gniewu.

Wystawa potrwa do 29 sierpnia 2015 r.

  

Krzysztof Gawronkiewicz (ur. 1969) jest autorem komiksów takich jak Burza (scen. Maciej Parowski), Achtung Zelig! (scen. Krystian Rosenberg), Mikropolis (scen. Dennis Wojda, cykl) i Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona (scen. Grzegorz Janusz, seria). W zeszłym roku we Francji oraz Belgii premierę miał jego najnowszy komiks, L’insurrection. Avant l’orage (Powstanie. Przed burzą), do scenariusza Marzeny Sowy. Jako ilustrator Gawronkiewicz współpracował przez wiele lat m.in. z "Gazetą Wyborczą", "Nową Fantastyką", "Fenixem" i "Lampą".

Gawronkiewicz jest laureatem Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, w 1992 r. za 1969 oraz w 2000 r. za Mikropolis. Krzesło w piekle, Grand Prix Arte-Glenat za Essenz, Prix Millepages BD oraz Prix Festival BD Vaison la Romaine Achtung Zelig!.

Na wystawie "Krzesło w piekle" zaprezentowany zostanie cały dorobek artystyczny Krzysztofa Gawronkiewicza, jego najważniejsze komiksy, ilustracje oraz rysunki koncepcyjne.

Kurator wystawy: Piotr Machłajewski.

Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00; w sobotę w godz. 10.00-16.00; bilety w cenie: grupy zorganizowane oraz młodzież szkolna - 2 zł, dorośli - 5 zł; wstęp wolny w soboty oraz przez cały tydzień dla posiadaczy karty dużej rodziny.

O Albumie:

Krzesło w piekle to album wyjątkowy. Bo wyjątkowy jest też talent jego autora, Krzysztofa Gawronkiewicza. To jeden z najbardziej uznanych i utalentowanych twórców polskiego komiksu, który od lat tworzy ilustracje, krótkie komiksy i pełnometrażowe albumy, odnosząc sukcesy także za granicą.

Krzesło w piekle podsumowuje dotychczasową karierę rysownika. Znajduje się w nim olbrzymia część jego krótkich form komiksowych, do tej pory rozproszonych po dawno już niedostępnych komiksowych magazynach, antologiach, czy wręcz nie publikowanych nigdy wcześniej. Autor odsłania również kulisy swojej pracy, prezentując alternatywne wersje plansz i okładek, a także materiały robocze m.in. z albumów Esencja, Mikropolis, czy Powstanie. Osobną część stanowi natomiast obszerna galeria ilustracji, szkiców i grafik koncepcyjnych, które powstawały przez lata na potrzeby reklam, gier wideo, czy projektów wydawniczych.

Przepiękny edytorsko album jest najpełniejszą prezentacją dorobku Gawronkiewcza. Zawartość Krzesła w piekle uzupełniają teksty m.in. byłego naczelnego pisma "Nowa Fantastyka" Macieja Parowskiego, scenarzystów często współpracujących z rysownikiem, jak Dennis Wojda i Grzegorz Janusz, zdobycy Paszportu "Polityki" Kuby Woynarowskiego, a także szczegółowa bibliografia prac.:: Źródło ::blog comments powered by Disqus