Krzesło w Lesznie

14 października 2015

17 października w Lesznie (Galeria W Ratuszu) odbędzie się wernisaż wystawy "Krzesło w piekle", prezentującej prace Krzysztofa Gawronkiewicza. Wystawę będzie można oglądać do 10 listopada.

Wystawa Krzysztofa Gawronkiewicza „Krzesło w piekle” w leszczyńskiej galerii ma charakter retrospektywy i jest drugą odsłoną prezentującą twórczość najważniejszych twórców, klasyków komiksu w Polsce (pierwsza wystawa w 2014 r.- Przemysław Truściński TRUST).

Krzysztof Gawronkiewicz jest rysownikiem komiksów oraz ilustratorem. To mistrz w opowiadaniu obrazem. W pracy nad komiksem stosuje techniki z zakresu rysunku, malarstwa oraz grafiki. Posługuje się kilkoma stylami, które dostosowuje do opowiadanej historii. Na wystawie "Krzesło w piekle" zebraliśmy cały dorobek artystyczny Gawronkiewicza, najważniejsze komiksy, ilustracje oraz rysunki koncepcyjne.
 
Zobaczyć będzie można m.in. komiksy krótkometrażowe, Burzę do scenariusza Macieja Parowskiego (w całości!), Achtung Zelig! (do scenariusza Krystiana Rosenberga), Mikropolis (do scenariusza Dennisa Wojdy), Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona (do scenariusza Grzegorza Janusza), Powstanie. Za dzień, za dwa (do scenariusza Marzeny Sowy) oraz ilustracje publikowane w "Fantastyce", "Nowej Fantastyce" i "Gazecie wyborczej".

Krzysztof Gawronkiewicz (ur. 1969) jest absolwentem warszawskiego Liceum Plastycznego, studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dwukrotnie zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, jest też laureatem Grand Prix Arte-Glenat za Essenz (wraz z Grzegorzem Januszem) oraz Prix Millepages BD za Achtung Zelig! (wraz z Krystianem Rosenbergiem). W roku 2006 otrzymał nominację w kategorii "debiut roku" za Essence na najważniejszym europejskim festiwalu komiksu – BD Festival Angoulême.

Do wystawy został wydany obszerny katalog, album Krzesło w piekle.

Znajdują się w nim krótkie formy komiksowe tego rysownika (jak dotąd rozproszone), alternatywne wersje niektórych historii, materiały robocze z najważniejszych albumów, a także ilustracje, szkice oraz rysunki koncepcyjne. Całość uzupełniona została zestawem tekstów poświęconych twórczości Gawronkiewicza, autorstwa (kolejność alfabetyczna): Pawła Dunina – Wąsowicza, Wojciecha Kozłowskiego, Piotra Machłajewskiego, Macieja Parowskiego, Bogusława Polcha, Dominika Szcześniaka, Mateusza Szlachtycza, Wojciecha Szota, Jakuba Woynarowskiego, a także scenarzystów: Grzegorza Janusza, Krystiana Rosińskiego, Marzeny Sowy oraz Dennisa Wojdy. Album został wydany przez Kulturę Gniewu a jego współwydawcami są BWA Jelenia Góra, Galeria Bielska BWA, MBWA Leszno, Galeria Sztuki w Legnicy oraz BWA Zielona Góra.

Wystawie towarzyszy film przybliżający twórczość Artysty.
 
Wernisaż 17 października 2015 r.
Godzina:17.00
Miejsce: Galeria w Ratuszu, Leszno, Rynek 1

Wystawa czynna w dniach 17.10 - 10.11.2015 r.

wtorki, środy, piątki, godz. 10.00-15.00, czwartki godz.12.00-17.00

Wystawa przygotowana przez BWA Jelenia Góra we współpracy z MBWA Leszno.
blog comments powered by Disqus