Złoty Puchar dla Macieja Parowskiego

25 maja 2016

W tym roku podczas toruńskiego Festiwalu Kultury Popularnej DwuTakt po raz kolejny przyznano festiwalowe wyróżnienie - Złoty Puchar, nagrodę im. Janusza Christy za specjalne zasługi na rzecz popularyzacji komiksu w Polsce. Tym razem przyznano go Maciejowi Parowskiemu, pisarzowi, scenarzyście, krytykowi, osobie, która jako pierwsza pisała o komiksie na poważnie, traktując go nie tylko jako rozrywkę, ale także jako rodzaj sztuki i ważnego kulturowego przekazu.

 

Maciej Parowski nie mógł przybyć tego dnia do Torunia. Przesłał więc wiele ciekawych archiwalnych fotosów (dwa wybrane powyżej) oraz napisał specjalnie na tę okazję kilka słów, które w jego imieniu odczytała wnuczka Janusza Christy, Paulina Christa:

"Kochani zrobiliście mi wielką przyjemność tym pucharem. Czytałem Christę, kiedy większości z Was nie było na świecie. Prace Janusza to jedyna komiksowa robota, na którą udało mi się nawrócić syna. Odpadał od całej reszty, nawet od Kovala i Wiedźmina. Janusz natomiast oprócz Was ma gorliwego proroka w osobie wnuczki Pauliny. Tego Mu zazdroszczę.

Piszę, bo mówię niewyraźnie, ale wysyłam zdjęcia. Los pozwolił mi być nie tylko współtwórcą historii polskiego komiksu, ale i krytykiem oraz świadkiem. Pierwszy i drugi mądrzy się w „Małpach Pana Boga. Obrazach”. Świadek przesyła Wam sentymentalną trzydziestkę zdjęć z różnych czasów, wizerunki wielu z nas. Kumpli, współtwórców, współwyznawców.

W latach sześćdziesiątych poczytywałem w „Forum” intelektualne teksty o głębiach komiksu francuskiego. „Barbarella” pokazana w 1970 była ich filmowym świadectwem. Okazało się, że piękności komiksu Foresta mają odpowiednik w absolutnie swojskiej kosmicznej twórczości Christy. Z czasem spostrzegłem, że robota Janusza, zapewne trochę inspirowana Lemem, jest prekursorska także wobec „Gwiezdnych wojen”. A jeśli chodzi o oddanie polskiego losu to Janusz w komiksie odegrał podobną buntowniczą i kreatywną rolę, jaką w kinie Bareja.

Jeszcze raz dziękuję".

Maciej Parowski

Fundatorką nagrody jest Paulina Christa, zaś autorem projektu statuetki Piotr ‘Śmiechosław’ Wojciechowski.

blog comments powered by Disqus