Dwa nowe tomy przygód Antka Srebrnego

27 stycznia 2017

Historię wojenną Antka Srebrnego - harcerza z Grodna śledzimy już od dwóch lat. Razem z nim przeżyliśmy bohaterską obronę jego rodzinnego miasta przed Armią Czerwoną, gehennę deportacji w głąb Rosji sowieckiej, udaną ucieczkę z "nieludzkiej ziemi". Razem z nim przeszliśmy szlak bojowy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, a następnie II Korpusu od Tobruku po Monte Cassino. W kolejnych dwóch zeszytach Antek żegna się definitywnie ze współtowarzyszami broni (także z misiem Wojtkiem) z oddziałów polskich dowodzonych przez gen. Władysława Andersa. Nie oznacza to jednak końca jego wojennej odysei. Trafia on na dopiero co utworzony przez aliantów drugi front we Francji, gdzie po udanym lądowaniu w Normandii od wielu tygodni trwają zacięte walki z Niemcami pod Caen. Działając w ramach 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez słynnego generała "Bacę" Antek ma teraz za zadanie rozpoznać siły nieprzyjaciela przed decydującym atakiem. Jego przyjaciele - Piroman i Janka przechodzą zaś pod komendą kpr. Puzona przyspieszony kurs pancerniacki. Ich ścieżki spotykają się podczas jednej z najważniejszych bitew we Francji w 1944 r. pod Falaise. Czy uda im się sprowadzić pomoc dla broniących się resztkami sił oddziałów polskich na Mont Ormel ? Czy Antkowi uda się poskromić tygrysa - odpowiedzi na te pytania znajdziecie w zeszycie 5 Wojennej Odysei Antka Srebrnego.

Kolejna odsłona przygód Antka sprowadzi nas do "małpiego gaju" w ... Szkocji. Przejdzie on tam przyspieszony kurs spadochronowy - by wraz z 1 Brygadą dowodzona przez gen. Stanisława Sosabowskiego wziąć udział w największej operacji powietrzno - desantowej II wojny światowej "Market Garden". Czy trudno jest wylądować w obrazie feldmarszałka Modela? Jakie tajemnice kryją papiery doktora Grubera? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w zeszycie nr 6 Wojennej Odysei Antka Srebrnego.

Spragnionych dalszych wieści o przygodach głównego bohatera, zapewniamy, że do końca wojny pozostało kilka miesięcy i czeka go jeszcze wiele przygód na polach Belgii, Holandii, Niemiec, później zaś w okupowanej przez sowietów Polsce. Ale to już zupełnie inne historie...


CD Jack za IPNblog comments powered by Disqus