Etnografia w komiksie - dziwny przypadek Kaoru Mori

15 lutego 2017

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Instytut Kultury Popularnej zapraszają na dzisiejsze spotkanie zorganizowane w ramach Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu o godzinie 18.00 w Czytelni Komiksów i Gazet NOVA.

W Akademii wystąpi Marta Tymińska, która przyjrzy się komiksom Kaoru Mori.

Tytuł wykładu: Etnografia w komiksie - dziwny przypadek Kaoru Mori

Kaoru Mori zdobyła światową popularność i uznanie dwoma tytułami: "Emma" (2002-2006) oraz "Opowieść Panny Młodej" (2009-). Oba te teksty zostały opracowane z pieczołowitością i wnikliwością przynależną badaczce. Z komentarzy odautorskich przeziera ciekawość świata oraz badawcza skrupulatność. Przyjrzymy się wspólnie, jakie rozwiązania estetyczne i scenariuszowe proponuje nam autorka, by przybliżyć obce i odległe kultury.

Marta Tymińska - doktorantka Filologicznych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie Gdańskim. W swojej pracy badawczej zajmuje się grami cyfrowymi, kulturą popularną, a także komiksem. Nie stroni też od etnografii - zarówno tej odległej (Ekwador, Buriacja), jak i bliskie (Stocznia Gdańska).

Od nowego roku akademickiego PDAK zyskała nowego partnera – Wydawnictwo Tadam - dzięki któremu słuchacze kolejnych wykładów, prócz wrażeń z ciekawych prelekcji wynoszą ze spotkania także prezent związany z tematyką bądź specyfiką Akademii. Wśród słuchaczy styczniowego spotkania zostaną rozlosowane: Guy Delisle "Albert i Alina" (za stroną wydawcy: „Delisle jest także jednym z mistrzów komiksu niemego i komiksowego slapsticku. Udowodnił to m.in. „Louisem na plaży”, albumem dla młodych czytelników, a teraz potwierdza „Albertem i Aliną”. To zbiór kilkudziesięciu krótkich opowieści o mężczyznach i kobietach – o ich słabostkach, pragnieniach, mrocznych sekretach”) oraz dwa numery „Zeszytów Komiksowych”.

Spotkanie odbędzie się 15 lutego 2017 o godzinie 18.00 w Czytelni NOVA w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Ratajczaka 38/40.


CD Jack za PDAK

:: Źródło ::blog comments powered by Disqus