"Historia Polski według komiksu" trafia do Sopotu

25 kwietnia 2017

Aż ciężko w to uwierzyć, ale już od trzech lat po Polsce krąży wystawa Wojtka Łowickiego pt. "Historia Polski według komiksu". Od 29 kwietnia do 30 września będzie można ją oglądać tym razem w Grodzisku w Sopocie (Oddziale Muzeum Archeologicznego w Gdańsku) przy ul. Haffnera 63.

Na wernisażu (29 kwietnia, godz. 12:00) obecny będzie czołowy twórca komiksowy ze środowiska toruńskiego (przedstawiciel Asocjacji Komiksu w Toruniu) Piotr Śmiechosław Wojciechowski.

Ekspozycja skierowana jest do całych pokoleń, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży uczącej się. Oglądanie jej można potraktować jak kolorową lekcję historii. Zapraszamy zatem również całe klasy i zorganizowane grupy. Nie zapominajmy także o - po prostu – miłośnikach komiksu, gdyż na wystawie przykłady najlepszych osiągnięć tej dziedziny sztuki od dzieł pierwszych do powstałych współcześnie (łącznie z przykładami oryginałów prac i dedykacji dla widzów od samych artystów).

Dowiemy się tutaj o naszych mitach i legendach, na których wyrosła słowiańska kultura, jak obrastała w wierzenia spisane później w klechdach. Jak chrześcijaństwo zmieniało społeczną mentalność, a jednocześnie przybliżało Polskę do europejskich państw. Opowiemy o bitwie pod Grunwaldem, o odkryciach i wynalazkach, o kulturze, obyczajach różnych epok, o bitwach II wojny światowej, o naszej najnowszej historii – o „Solidarności” i odzyskaniu niepodległości oraz o problemach i radościach z tym związanych. Wydarzenia, które chcemy przywołać za pomocą kadrów komiksu będą także prezentować i tę martyrologiczną część dziejów naszego kraju. Choć to te sytuacje i działania oraz niejednokrotnie bohaterskie i patriotyczne czyny stały się zarzewiem wolności, którą możemy się cieszyć dzisiaj.

Wojciech Łowicki:: Źródło ::blog comments powered by Disqus