Czesko-polska wystawa komiksu "Komiks ponad granicami / Komiks nad hranicemi"

30 czerwca 2017

Już jutro, 1 lipca 2017 roku w Parku Wielokulturowym Stara Kopalnia w Wałbrzychu w ramach festiwalu Góry Literatury odbędzie się wernisaż czesko-polskiej wystawy komiksu KOMIKS PONAD GRANICAMI.

Wystawa jest prezentacją czterech przedsięwzięć komiksowych: dwóch czeskich powieści graficznych Alois Nebel autorstwa Jaroslava Rudiša i Jaromíra 99 i Błąd, stworzonej przez Marka Šindelkę, Vojtěcha Maška, Matěja Lipavský’ego i Pure Peauty, oraz dwóch polskich adaptacji graficznych prozy Olgi Tokarczuk: komiks Profesor Andrews został zrealizowany przez Dominika Szcześniaka i Grzegorza Pawlaka według opowiadania Profesor Andrews w Warszawie, zaś przygotowywana obecnie powieść graficzna Daniela Chmielewskiego Ja, Nina Szubur jest swobodną adaptacją powieści Anna In w grobowcach świata. Polska część ekspozycji opatrzona jest komentarzami autorów i pokazuje elementy procesu kreacji komiksowej opowieści.

Wystawa, przygotowana po polsku i po czesku, zostanie też zaprezentowana po obu stronach granicy: najpierw w wałbrzyskiej Starej Kopalni, a następnie w klasztorze w Broumovie. Wernisaż wystawy w Wałbrzychu, połączony z debatą o komiksie, literaturze i związkach oraz granicach między nimi z udziałem autorów: Marka Šindelki, Matěja Lipavský’ego, Daniela Chmielewskiego, Grzegorza Pawlaka oraz Olgi Tokarczuk, odbędzie się w sobotę 1 lipca o godz. 16.00. Po debacie, o godz. 19.30 zapraszamy na koncert. Otwarcie wystawy po stronie czeskiej w Klasztorze Benedyktynów w Broumovie planowane jest w piątek 7 lipca o godz. 19.30.

Organizatorami wystawy są Stowarzyszenie Kulturalne Góry Babel oraz Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, zaś sponsorami festiwalu i wystawy są: Grupa Wyszehradzka, Fundacja Kukatko, Gmina Nowa Ruda oraz Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Śląskich.

blog comments powered by Disqus