Nadchodzi serial "Komiks - Superbohater PRL"

4 lipca 2017

Komiks - Superbohater PRL to oryginalna seria dokumentalna CANAL+ DISCOVERY, która od 11 lipca, w każdy wtorek, będzie emitowana o godz. 21:40. Pierwszy odcinek będzie można obejrzeć przedpremierowo w piątek, 7 lipca o godz. 20:30 w CANAL+

Fantastyczna podróż w niedaleką przeszłość. Wyprawa do czasów, kiedy Tytus, Romek i A'Tomek, Kapitan Żbik, Kajko i Kokosz czy Yans byli bohaterami zbiorowej wyobraźni.

W czasach, kiedy półki sklepowe świeciły pustkami, a w dusze obywateli wkradała się wszechogarniająca szarzyzna, to oni odrywali nas od marazmu codzienności i wprowadzali w barwny świat, bez potrzeby posiadania paszportu. Oryginalna seria dokumentalna CANAL+ DISCOVERY to spojrzenie na czasy PRL oczami twórców komiksów oraz ich postaci.

Każdy z odcinków to zupełnie inna opowieść - nie tylko osobiste losy autorów, ale także odmienne spojrzenie na ówczesną rzeczywistość oraz wspomnienia, które często mogą zaskakiwać. Bohaterami serii będą m.in. tak kultowe postaci jak: Papcio Chmiel, Szarota Pawel, Janusz Christa, Tadeusz Baranowski czy Grzegorz Rosiński.

W czasach PRL był tylko jeden bohater, którego można było wielbić - bohater sowiecki, kolektywny. Po tej stronie żelaznej kurtyny nie było miejsca dla silnych osobowości i bohaterów indywidualnych. Dlatego też gdy w czasach powojennych komiks francuski i amerykański rozkwitał, u nas ciągle był traktowany jako element potencjalnie wywrotowy i dlatego mógł służyć tylko jednemu celowi - propagandzie.

Komiksy do dzisiaj budzą wiele emocji, są kolekcjonowane przez rzesze wiernych fanów. Tytuły wydawane w kilkunastu seriach przez dziesiątki lat, wznawiane i osiągające nakłady, o których niektórzy współcześni pisarze mogą tylko marzyć - na dobre zagościły w zbiorowej świadomości jako ikony popkultury.

Seria "Komiks - Superbohater PRL" to podróż w nie tak odległą przeszłość i spojrzenie na tamte czasy oczami twórców oraz ich postaci. "Kolorowe zeszyty" ukazane są w kontekście osobistej historii ich autorów, która łączy się nierozerwalnie z epoką komunizmu. Celem serii jest stworzenie pomostu z teraźniejszością przez włączenie w ukazaną w serii opowieść współczesnych twórców i udzielenie głosu fanom, którzy pozostali wierni bohaterom swojej młodości.

Scenariusz i reżyseria: Mateusz Subieta - Cheda
Kierownik produkcji i producent kreatywny: Dominika Kowarska
Producent nadzorujący: Krzysztof Jakubowski (ATM GRUPA S.A)
Konsultant: Wojciech Łowicki

blog comments powered by Disqus