Wystawa karykatur i komiksów Józefa Burniewicza w Olsztynie

12 lipca 2017

Od piątku można w Galerii Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie (Stare Miasto 33) można oglądać wystawę "50 lat śmiechu i grozy – karykatury i komiksy Józefa Burniewicza 1967–2017".

Na wystawie prezentowanych jest blisko osiemdziesiąt karykatur i rysunków satyrycznych z różnych okresów działalności artysty.

Józef Burniewicz - rysownik, karykaturzysta, twórca komiksów, dziennikarz, satyryk, autor piosenek, publicysta, powieściopisarz, pisarz dokumentalista, scenarzysta kabaretowy, radiowy i filmowy, scenograf, plakacista, kompozytor, medioznawca, copywriter, PR-owiec i wydawca. Z wykształcenia historyk. Mieszka i tworzy w Olsztynie. W 2004 r. odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi dla społeczności lokalnej oraz za osiągnięcia w pracy dziennikarskiej i publicystycznej.

Najważniejsze nagrody: II nagroda i srebrna plakietka Światowego Festiwalu Karykatury w Skopje (1976) oraz Brązowa Szpilka (1977).

Najważniejsze pozycje literackie: Satyr na pysk Rzeczypospolitej, Olsztyn w karykaturze i anegdocie, Śmiech na szkolnej scenie. Scenariusze kabaretowe, Imperator czy demokrata – wybrane z archiwum. Pod pseudonimem Józef Burny napisał następujące powieści z serii Pan Samochodzik: Pan Samochodzik i rodzinny talizman, Pan Samochodzik i strachowisko.

Wystawa prezentowana będzie do 20 lipca 2017 r.


CD Jack za WBP Olsztyn

:: Źródło ::blog comments powered by Disqus