Premiera komiksu o Komisarzu Ueberschaerze

11 sierpnia 2017

Pod koniec lipca ukazała się pierwsza część komiksu Komisarz Ueberschaer i Tajemnica Świętego Benedykta, jednak oficjalną premierę będzie on miał podczas Miedzianka Fest organizowanego w dniach 25-27 sierpnia.

Impreza nosi podtytuł "Święto reportażu w Miedziance" i w jej ramach odbędzie się spektakle, spotkania autorskie, spacery po Miedziance i wspomniana premiera komiksu Krzysztofa Masiewicza (scen.) i Janusza Pawlaka (rys.).

Komiks jest częścią projektu, którego celem jest promowanie wydarzeń kulturalnych związanych z Magazynem Miedzianka - historycznym miejscem w Rudawach Janowickich.

Emerytowany komisarz policji z Breslau Kurt Ueberschaer postanawia spędzić jesień swojego życia w cichym, spokojnym Kupferbergu (dzisiaj Miedzianka) znajdującym się u podnóża Gór Olbrzymich. Tu w ciszy i spokoju górskiego miasteczka ma spędzać czas na pieszych wędrówkach i kontemplacjach okolicznych krajobrazów. Sprowadza się do małego domku myśliwskiego niedaleko szkoły z pięknym widokiem na Góry Sokole. Na miejscu zostaje poproszony przez miejscowego Pastora o przeprowadzenie śledztwa w sprawie tajemniczego zniknięcia rzeźby z kościoła ewangelickiego w Kupferbergu.

Tak zaczyna się pierwsza część przygód Komisarza Kurta Ueberschaera.

Nie było miasteczka.
Ale Miedzianka żyje dzięki reportażowi - nie tylko na kartach książki Filipa Springera. Żyje na tablicach informacyjnych ustawionych przez lokalnych aktywistów; żyje na teatralnych deskach - od 2013 roku "Miedziankę" wystawia Teatr im. Cypriana Norwida w Jeleniej Górze. 
Po latach do miasta wróciło browarnictwo, a w ostatni weekend sierpnia do Miedzianki wróci reportaż. 

Miedzianka Fest to spotkania z wybitnymi reporterkami i reporterami, spektakl non fiction z Teatrem Improwizowanym Klancyk, offowe przedstawienie "Miedzianka" i wiele, wiele więcej. 
A to wszystko w miasteczku, które znowu jest.:: Źródło ::blog comments powered by Disqus