"Podświadomość" - wystawa malarstwa Tadeusza Baranowskiego

4 grudnia 2017

Już od jutra, 5 grudnia o godz. 18:00, będzie można oglądać w warszawskiej galerii New Atelier Design (ul Wilcza 8, lok 17) wystawę malarstwa Tadeusza Baranowskiego zatytułowaną "Podświadomość". Na wernisażu otwierającym wystawę będzie obecny Autor.

O swojej sztuce sam artysta mówi : „ Już w pierwszych pracach malarskich dążyłem do płaskorzeźby, a moim marzeniem było zbudować trójwymiarowy obraz, w który widz będzie mógł wejść i obejrzeć od środka”.

Kolejno nakładane na siebie różnorodne materiały min. pleksi, tkanina, deski, gałęzie w połączeniu z gładką taflą akrylowego tła układają się w tajemnicze, dzikie pejzaże, zapętlone struktury.

Barwy obrazów raz połączone są ze sobą w mocno kontrastujące zestawy, innym razem, obraz, w obrębie koloru, tworzony jest z subtelnej gradacji odcieni granatu, żółcieni, szarości.

Ważną rolę w twórczości Tadeusza Baranowskiego odgrywa również, padające na jego rzeźbiarskie kompozycje światło odsłaniające przed wnikliwym widzem kolejne niuanse – spękania, odbicia, łuszczenia, będące częściami składowymi tajemniczych wizji autora, który nigdy nie zdradza tytułu swej pracy, zdając się na wyobraźnię i wrażliwość widza.

Tadeusz Baranowski - Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Warszawie, pracownia prof. A. Nacht-Samborskiego i prof. A. Kobzdeja. Dyplom z wyróżnieniem w 1969 roku. Oprócz malarstwa zajmował się także grafiką użytkową (szczególnie prasową tworząc liczne autorskie layouty pism) oraz twórczością dla dzieci, za którą otrzymał od ministra Kultury i Sztuki oraz Dziedzictwa Narodowego medal „Gloria Artis” (2007 r.). W latach 1984 -1990 współpracował z belgijskim wydawnictwem Editions du Lombard. Znalazł się jako jedyny polski ilustrator w ekskluzywnym wydaniu piosenek J. Brela wydanym w Belgii i Francji. Za sprawą swoich autorskich komiksów dla dzieci (m.in. „Antresolka Profesorka Nerwosolka”, „Skąd się bierze woda sodowa”, czy „Podróż smokiem Diplodokiem”) znalazł się w amerykańskiej antologii wydanej przez wydawnictwo Universe pt. „1001 comics you must read before die”. Jego obrazy znajdują się w zbiorach Zachęty, MKiS, Teatru Studio w Warszawie oraz w zbiorach prywatnych. W tej chwili tworzy nowy cykl obrazów zatytułowanych „Przestrzenie”. Stworzył własną technikę malarską wykorzystującą różnorodne materiały (pleksi, tkaniny, polistyren, akryle, oleje, itp.) Pozwala ona na konstruowanie prac bliskich płaskorzeźbie poprzez piętrowe nakładanie warstw różnorodnej materii. W jego abstrakcyjnej rzeczywistości odnajdziemy także pejzaże, martwe natury. Udział w licznych wystawach w kraju i za granicą m.in. Helsinki, Wystawa Studentów Warszawskiej ASP, Warszawa, Galeria Współczesna, „Najmłodsze Pokolenie”, Warszawa, Stara Kordegarda, IX Debiut Absolwentów ASP, Berlin Zachodni, Wystawa Polskiej Sztuki Współczesnej, Warszawa, Galeria Sztuki MDM. Grupa AUT, Warszawa, Galeria Współczesna Teatru Wielkiego, Lublin, Biuro Wystaw Artystycznych. „Młode Pędy”, Sopot, BWA. Sopot. Ogólnopolska Wystawa Młodego Malarstwa, Rzeźby i Grafiki, Szczecin, V Jubileuszowy Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Warszawa, III Festiwal Sztuk Pięknych, Warszawa, Galeria Sztuki MDM. Wystawa Młodych, Warszawa, Galeria Sztuku Współczesnej, Warszawa, Zachęta. VI Festiwal Sztuk Pięknych, Warszawa, Zachęta. „Siusiu w torcik”. V prezentacje wyboru prac ze zbiorów Zachęty. 

Obrazy Tadeusza Baranowskiego będą dostępne dla zwiedzających w przestrzeni New Atelier Design, ul Wilcza 8, lok 17 w Warszawie przez trzy tygodnie.

Galeria otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10.30-16.30.

Miejsce wystawy : New Atelier Design, ul Wilcza 8, lok 17, Warszawa
Wystawa trwa od 6 do 31 grudnia 2017r.
pon-pt w godzinach 10.30 – 16.30, sob, nd, po wcześniejszym umówienia wizyty telefonicznie
(SMS +48 609 09 33 04 ) lub mailowo ( joanna.atelier@gmail.com):: Źródło ::blog comments powered by Disqus