W katowickim Rondo Sztuki o "Na szybko spisane"

4 grudnia 2017

W ramach organizowanego przez Rondo Sztuki w Katowicach cyklu "Poczytalność" 16 grudnia (sobota) o godz. 16:00 odbędzie się spotkanie z Michałem Śledzińskim, który przybyłym opowie o swojej ostatniej części trylogii Na szybko spisane.

Michał „Śledziu” Śledziński – urodzony w 1978 r. w Bydgoszczy. Scenarzysta, rysownik, animator i reżyser. Pomysłodawca i redaktor naczelny słynnego magazynu komiksowego „Produkt”. Prace Śledzia od lat publikowane są w rozmaitych gazetach lub czasopismach (szczególnie komputerowych, jak „Secret Service”, „Świat Gier Komputerowych”, „Play”, czy „Pixel”), antologiach i zinach, a nawet na reklamowych bilbordach. Najważniejsze są jednak komiksy: „Fido i Mel: Na kozetce”, „Czerwony Pingwin musi umrzeć”, seria „Wartości rodzinne”, czy „Strange Years: Autumn”.

„Na szybko spisane 2000-2010” to ostatnia część trylogii Michała Śledzia Śledzińskiego o przygodach „pewnego introwertycznego człowieczka”. Pierwsze jej odsłony były jednymi z najgłośniej dyskutowanych polskich komiksów ostatniej dekady. Zostały entuzjastycznie przyjęte przez recenzentów i czytelników, którzy „Na szybko spisane 1980-1990” uznali najlepszym komiksem roku 2007 na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi.

Dziesięć lat później Śledziu domyka ten rozdział swojej bibliografii i kończy „Na szybko spisane 2000-2010”. Pierwsza część cyklu opowiadała o dzieciństwie, druga o trudach wieku dorastania, w trzeciej natomiast autor portretuje dorosłość bohatera. Czas mozolnego wspinania się po kolejnych szczeblach zawodowej kariery, poważnych związków, a przede wszystkim wzięcia odpowiedzialności za drugiego człowieka w tym najważniejszym wymiarze - rodzicielskim.

*  *  *

„To album prosty, wzruszający, mądry, trafny i kompletny. Absolutnie cudowna książka.”

Jakub Żulczyk

Spotkanie poprowadzi Marceli Szpak.
Wstęp wolny.:: Źródło ::blog comments powered by Disqus