Kajko i Kokosz uczą archeologii w Sandomierzu

1 marca 2018

Kajko i Kokosz nadal są niezwykle popularnym tematem edukacyjno-promocyjnym i często możemy ich spotykać na ekspozycjach różnego typu. Najnowszą okazją do takiego spotkania jest prezentowana właśnie w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu wystawa "Kajko i Kokosz uczą archeologii”, która łączy archeologię z komiksem. Porównuje dwa światy: znalezisk archeologicznych oraz podobnych zabytków wykorzystanych w kadrach komiksów Janusza Christy. Wystawa ma, zgodnie z klasyczną doktryną dobrego komiksu, bawiąc-uczyć. Anegdota przewijać ma się tutaj z wiedzą historyczną, najzabawniejsze sceny z komiksów z opisem prawdziwych wydarzeń jakie rozegrały się dawno temu na ziemiach naszego kraju. Przeznaczona jest dla przedstawicieli wszystkich pokoleń, bez wyjątku. Z jednej strony ma charakter edukacyjny i jest skierowana do młodszego pokolenia zwiedzających, a z drugiej, poprzez swój wymiar sentymentalny, zainteresuje dorosłych widzów - tych, których komiks ten bawił i uczył przed laty.

Janusz Christa, mistrz polskiego komiksu, przez lata zapraszał nas w świat słowiańskich wojów i starożytnych czasów na polskich ziemiach, wspaniale łączył historię naszej ojczyzny, wierzenia jej ludów, zwyczaje, ubiór czy architekturę z przygodami towarzyszącymi postaciom z komiksów. Jako mieszkaniec Sopotu Christa nie zapominał o Wybrzeżu. Wiele odniesień znajdziemy i na ten temat.

Wystawa "Kajko i Kokosz uczą archeologii" będzie gościć w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu do końca kwietnia.:: Źródło ::blog comments powered by Disqus