Marcin Podolec: Komiks vs. animacja - spotkanie w Białymstoku

1 marca 2018

11 marca w ramach tegorocznej edycji białostockiego festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? odbędzie się spotkanie z Marcinem Podolcem pt. "Komiks vs. animacja". Warto wspomnieć, że artysta jest autorem tegorocznej oprawy wizualnej tego festiwalu.

Kiedy: 11 marca 2018, godz. 16:00
Gdzie: Białystok, klub FAMA, wstęp wolny

Marcin Podolec
Za początek rysowania na poważnie uznaje 15 marca 2007 roku, kiedy to założył bloga, który zmobilizował go do regularnej pracy. W 2010 został studentem, a w 2015 roku absolwentem Łódzkiej Szkoły Filmowej (wydział operatorski, specjalizacja film animowany). W czasie studiów zrealizował pięć etiud szkolnych, z których dwie („Dokument”, „Olbrzym”) prezentowane były szerokiej publiczności międzynarodowej. Poza Szkołą reżyserował animacje do obrazów Adama Sikory („Bruno Schulz”), Szymona Uliasza i Magdaleny Gubały („Ucho wewnętrzne”), Władysława Jurkowa („Barry – pies z Treblinki”) oraz Leszka Gnoińskiego („Fugazi – centrum wszechświata”).

Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Radomiu, Rzeszowie, Tel Awiwie, Londynie, Strasbourgu, Pradze, Monachium. Prowadził warsztaty komiksowe w bibliotekach i centrach kultury. Współpracował m.in. ze „Zwierciadłem”, „Polityką”, „Przekrojem”, TVP2, TVP Kraków, Urzędem Miasta Łodzi, Instytutem im. Fryderyka Chopina, Teatroteką Szkolną, marką Playboy. Chętnie nawiązuje kontakty z muzykami, ponieważ to właśnie muzyka jest jego głównym źródłem inspiracji i energii.

Za swoją twórczość komiksową i filmową dwukrotnie został finalistą Talentów Trójki. Również dwukrotnie był nominowany do nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii Film animowany. Za krótkometrażowy komiks „Pretekst” (scenariusz Robert Popielecki) zdobył drugie miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi. Album „Czasem” (scenariusz Grzegorz Janusz) został dwukrotnie uhonorowany tytułem Polskiego Komiksu Roku (nagroda Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego i publiczności MFKiG w Łodzi).

Za punkty zwrotne uważa album „Fugazi Music Club”, który był jego pierwszym komiksem opublikowanym we Francji, Włoszech, Niemczech i Hiszpanii oraz film „Dokument”, który zebrał pozytywne recenzje i nagrody na całym świecie.:: Źródło ::blog comments powered by Disqus