Otwarcie wystawy “Teraz komiks!” w Muzeum Narodowym w Krakowie

1 marca 2018

Dziś, 1 marca o godzinie 18.00 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Teraz komiks!", stworzonej z przebogatych zbiorów kolekcjonera Wojciecha Jamy, który pełni także funkcję jednego z jej kuratorów.

Od jutra na I piętrze budynku można będzie podziwiać ekspozycję, składającą się z ponad 600 rozmaitych obiektów, związanych z historią krajowego komiksu: rozpoczynając oczywiście od albumów i oryginalnych plansz, przez szkice, linearty, blaudruki, katalogi, figurki, zabawki, znaczki aż po... kosmetyki, reklamowane podobiznami rysunkowych bohaterów.

Zapraszam na pierwszą, gorącą relację z wieczoru!

Otwarcia w hallu Muzeum dokonał jego dyrektor Andrzej Betlej. Na widowni ponad dwieście osób.

Krótkie wystąpienie gościa specjalnego – Tadeusza Baranowskiego, który na wystawę przyjechał do Krakowa pierwszy raz od 60 lat.

Prezentowane zbiory sięgają prapoczątków polskiego komiksu, najstarsze eksponaty pochodzą z 1871 roku.

Nie zabrakło idoli wszystkich epok, w formie zachęcającej do robienia sobie zdjęć w ich towarzystwie.

Wystawa odbywa się od 2 marca do 22 lipca 2018 roku. W jej ramach w murach Muzeum zaplanowane są liczne spotkania z twórcami i prelekcje, które będą odbywały się kilka razy na każdy miesiąc jej trwania.

Wystawa jest także jedną z atrakcji powiązanych z 7. Krakowskim Festiwalem Komiksu, odbywającym się w  dniach 24-25 marca. Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe przygotowało dla odwiedzających Festiwal szczęśliwców m.in. darmowe wejściówki i bilety zniżkowe do Muzeum.

Ledwie żywy, lecz szczęśliwy kurator wystawy – Artur Wabik, majdrujący mózgiem elektronowym z pracowni Papcia Chmiela.

Pracownia Papcia jest drobiazgowo zrekonstruowana na podstawie rysunków z Księgi XVIII. Nie zabrakło modeli pojazdów ani wanny, do której otrzepuje się z sadzy znajomy kominiarz (z sadzy tej następnie Papcio wytłacza inkaust własnej receptury do rysowania komiksów).

Każda epoka w historii polskiego komiksu otrzymuje własne pomieszczenia. Najsilniej reprezentowany jest – a to niespodzianka! – okres Polski Ludowej.

Ponure biuro kapitana Żbika w Komendzie MO.

I przytulne mieszkanko Jonków i Kleksa.

W imieniu Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego i swoim własnym zapraszam wszystkich serdecznie do Muzeum Narodowego!:: Źródło ::blog comments powered by Disqus