Teatralna adaptacja "KrUlewny Śnieżki" Bohdana Butenki

14 marca 2018

Teatr Lalek Arlekin (ul. Wólczańska 5, Łódź) zaprasza na premierę sztuki KrUlewna Śnieżka, która powstała na podstawie książki Bohdana Butenki. Premiera odbędzie się 24 marca (sobota) o godz. 18:00 na dużej scenie.

W sobotę, 24 marca, zapraszamy na najnowszą premierę Teatru Lalek Arlekin. Będzie to adaptacja książki „KrUlewna Śnieżka” Bohdana Butenki, który przygotował także projekty scenograficzne do przedstawienia. Spektakl wyreżyseruje Bogdan Nauka.

„KrUlewna Śnieżka” to odejście od klasycznej formuły słynnych bajek, a jednocześnie znakomity sposób na ich odświeżenie. Już sam niepokojący błąd ortograficzny w tytule i komunikat towarzyszący wydanej w 2008 roku książce Butenki, na podstawie której powstała nasza inscenizacja, czyli: „Specjalnie dla Ciebie! Bez cenzury! Po raz pierwszy odkrywamy najpilniej strzeżone sekrety świata bajek! Oto jedyna prawdziwa wersja wydarzeń! Przeczytaj, jeśli masz odwagę” - tworzą zapowiedź nieoczywistej i mało klasycznej opowieści.

"KrUlewna Śnieżka” to bowiem rodzaj bajki na opak. Jej autor, Bohdan Butenko, ilustrator, rysownik i pisarz uwielbiany przez kilka pokoleń czytelników dekonstruuje dotychczas znaną opowieść o Królewnie Śnieżce i zmienia bieg wydarzeń. W jego wersji bajki, Śnieżka biega boso, jest raczej leniwą pannicą i ma pewną kulinarną słabość, za którą dałaby się pokroić – jabłka. Natomiast uwielbiane przez dzieci krasnoludki, jako „inne od wszystkich”, niedorosłe i uznane za brzydkie, zostają skazane przez panującego króla Niezgułę i miejscowego Szefa Policji na banicję do Dzikich Gór, gdzie mają wydobywać dla króla drogocenne kamienie, których… w ogóle tam nie ma. Król Niezguła chce bowiem tworzyć swoje państwo tylko z ludzi ślicznych, uśmiechniętych i bogatych. A jest to państwo i tak już nadzwyczaj dziwne, w którym nikt nie czyta książek, a ludzie "nie wymawiają kreskowanego „o” w imieniu swojej królewny" :).
Gdy jednak okazuje się, że nie będzie przychodu z ciężkiej pracy krasnoludków, szefowie policji postanawiają uknuć spisek, ukraść klejnoty mieszkańcom i za pomocą Śnieżki podrzucić je Krasnoludkom. Sprawy się jednak komplikują, gdy w okolicy pojawia się wiceszef policji w teatralnym przebraniu czarownicy, a Krasnoludki zaczynają bronić swoich znalezisk i swojej „KrUlewny”. Cały plan wisi na włosku…

Bohdan Butenko już po raz trzeci realizuje swoje przedstawienie w łódzkim teatrze Arlekin. Pięćdziesiąt lat temu, w 1968 roku, widzowie mogli oglądać „Ferdynanda Wspaniałego” w jego scenografii do reżyserii Janusza Galewicza. Dziewięć lat później, w 1977 roku, stworzył również scenografię do prapremiery przedstawienia „W Dolinie Muminków” w reżyserii Stanisława Ochmańskiego.

W obsadzie najnowszej premiery udział wezmą: Emilia Dryja, Klaudia Kalinowska, Katarzyna Pałka, Małgorzata Wolańska, Karolina Zajdel, Wojciech Kondzielnik, Szymon Nygard, Wojciech Schabowski.

Zapraszamy!

* Wszystkich widzów zaniepokojonych pisownią tytułu informujemy, że jest ona celowa. W realizacji teatralnej wykorzystano oryginalną pisownię książki Bohdana Butenki.

KrUlewna Śnieżka*
Autor: Bohdan Butenko
Reżyseria i adaptacja: Bogdan Nauka
Scenografia: Bohdan Butenko
Muzyka: Michał Makulski
Premiera - 24 marca 2018 r.
godz. 18.00 DUŻA SCENA:: Źródło ::blog comments powered by Disqus