Wystawa prac Macieja Sieńczyka w BWA Zielona Góra

9 kwietnia 2018

13 kwietnia o godz. 19:00 odbędzie się w Galerii BWA Zielona Góra (Aleja Niepodległości 19) otwarcie wystawy "Maciej Sieńczyk. Życie i twórczość. Na przykładzie wybranych prac artysty", połączone ze spotkaniem z autorem. Wystawa czynna będzie do 6 maja 2018 r.

Maciej Sieńczyk (ur. 1972). Autor komiksów, rysownik, ilustrator. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego ilustracje znaleźć można w takich tytułach jak "Newsweek", "Przekrój", "Wysokie Obcasy", a ostatnio także w internetowym "Dwutygodniku".

Od początku swojej działalności Sieńczyk związany jest z zaprzyjaźnionymi ze sobą: wydawnictwem Lampa i Iskra Boża, prowadzonym przez Pawła Dunina-Wąsowicza oraz warszawską galerią Raster, kierowaną przez Michała Kaczyńskiego i Łukasza Gorczycę.

Sieńczyk ilustrował książki Doroty Masłowskiej ("Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną", "Paw Królowej", "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku"), a w miesięczniku literackim "Lampa" drukował swoje komiksy (zawsze na kilku pierwszych stronach magazynu).

Lampa i Iskra Boża wydała dotychczas trzy albumy komiksowe Sieńczyka: w 2005 roku "Hydriolę", w 2009 roku "Wrzątkuna", a 2012 roku "Przygody na bezludnej wyspie" (jako pierwszy komiks w historii polskich nagród literackich, nominowany do Nagrody Nike). Wszystkie zbierają głównie jego wcześniejsze komiksy ukazujące się w "Lampie". W swych rysunkach i komiksach Sieńczyk stworzył charakterystyczny, łatwo rozpoznawalny styl. Operuje plamą, grubą kreską, wąską gamą kolorystyczną oraz prostym, wyraźnym liternictwem, zarazem nie dba o poprawność anatomiczną rysowanych postaci.

(fragm. tekstu Karola Sienkiewicza z www.culture.pl)

Wystawa w galerii BWA jest subiektywnym wyborem komiksów i ilustracji artysty.:: Źródło ::blog comments powered by Disqus