Wernisaż wystawy "Szemrany. 5 lat komiksu 'Gazety Mysłowickiej'"

11 maja 2018

Jutro o godz. 17:00 w łódzkim kinie "Charlie" (ul. Piotrkowska 203/205) rozpocznie się wernisaż wystawy komiksu Szemrany, od pięciu lat publikowanego w "Gazecie Mysłowickiej". Wstęp wolny.

Około 60 odcinków komiksu „Szemrany” pojawiło się jak dotąd w drukowanej na Śląsku „Gazecie Mysłowickiej”. Od 12 maja na wystawie w łódzkim kinie Charlie będzie można zobaczyć 7 powiększonych reprodukcji rysunków, które od 5 lat powstają dla miesięcznika.

Postać Szemranego powstała w listach. 8 lat temu pisał je z zagranicy Bartosz Kondziołka, wtedy mieszkaniec Mysłowic, dzisiaj reporter TOK FM w Łodzi. Pierwszy odcinek jej przygód ukazał się w maju 2013 r. na prowadzonym przez Bartosza blogu Szary Notes. W tym samym miesiącu komiks zaczął być publikowany w czasopiśmie.

Z Szemranym mogłaby utożsamiać się część dzisiejszych 30-latków. Przede wszystkim „to typ spod ciemnej gwiazdy” (jak mówił autor w wywiadzie dla „Gazety” w 2015 r.). Trochę tajemniczy, z dużym dystansem do siebie, zabójczo przystojny z prawego profilu. Interesuje się kulturą, gra na gitarze, maluje sprayem po murach.

Komiks, z delikatnie abstrakcyjnym, sytuacyjnym humorem na bazie osobistych doświadczeń autora, raczej stroni od aktualnych tematów.

Odcinki rysowane są zwykle ołówkiem na kartce A4. Powstały też koszulki, naklejki, torby i kubki z podobizną postaci. Szemrany lubi też podróże. Naklejki zostawia w różnych częściach świata. Zdjęcia z jego wyjazdów można znaleźć w internecie.

Wszystkie części komiksu są na stronach szarynotes.blogspot.com i www.gazetamyslowicka.com.

Wystawa potrwa do 12 lipca.

Bartosz Kondziołka – Ślązak z Mysłowic, reporter TOK FM w Łodzi, autor „Szemranego” i blogu Szary Notes.



:: Źródło ::



blog comments powered by Disqus