Komiks polski w 2014 roku - top 20

2 stycznia 2015
W 2014 roku do sprzedaży w Sklep.gildia.pl trafiło około 160 komiksów polskich autorów i autorek. Jak wspominaliśmy w naszym top 50 wszystkich tytułów komiksowych - cieszą się one mniejszym zainteresowaniem czytelników i czasem wręcz zaskakują wynikami sprzedaży (i na plus i na minus). Sami zobaczcie.
 
 
 
15. Biały Orzeł - 6 - Polowanie  - dwie wersje okładki (Wizuale)
 
8. Wilq Superbohater - 19 (BM Vision)

7. Wilq Superbohater - The best of (Wydawnictwo Komiksowe - Prószyński i S-ka)
 
5. Osiedle Swoboda - Niedźwiedź (Kultura Gniewu)
4. Biały Orzeł - 7 - Żywy lub Martwy, część 1 - dwie wersje okładki (Wizuale)
1. Funky Koval (Wydawnictwo Komiksowe - Prószyński i S-ka)
 
Zacznę od tego, że brakuje tu przynajmniej jednego komiksu - Powstanie Krzysztofa Gawronkiewicza i Marzeny Sowy znalazło się na 21 pozycji. Za to na przykład osiemnasta część Wilqa po dwóch latach od premiery wciąż sprzedaje się fantastycznie. Wilq obsadził aż cztery miejsca w top 20, co pokazuje jak bardzo a) lubicie popaprańca z Opola b) lubicie tanie komiksy. 
 
To co jednak najlepiej widać po niniejszym zestawieniu, to dominacja Instytut Pamięci Narodowej - aż sześć tytułów w top 20, a Zamach na Kutscherę po ubiegłorocznym trzecim miejscu w tym roku zajął miejsce 13 - niesamowity wynik.
 
Zwycięzca mogł być jeden. Polski bohater komiksowy wszechczasów w wyjątkowej edycji był w mijającym roku jedynym komiksem, który rywalizował na równi z "batmanami". Czy spodziewana reedycja Ekspedycji też zajmie pierwsze miejsce?
 
Podsumowując - 6 tytułów do top20 wprowadził IPN, 3 - BM Vision, Ongrys i Wydawnictwo Komiksowe, po dwa - Wizuale i Kultura Gniewu, jeden tytuł - Egmont. 
 
Na rynku polskiego komiksu liczą się dwie rzeczy - sentyment (Wilq zaczyna pod tą kategorię niechybnie podpadać) i historia. Oprócz fenomenu Białego Orła (choć i tu wątek patriotyczny jest oczywisty) żaden z najpopularniejszych komiksów nie odnosi się zbytnio do współczesności. Taki klimat?
blog comments powered by Disqus