Komiks polski w 2015 roku - top 20

4 stycznia 2016
W 2015 roku do sprzedaży trafiło - podobnie jak rok wcześniej - około 160 tytułów komiksowych (i okołokomiksowych jak prasa komiksowa). Nie ukrywajmy - oprócz czołówki nie cieszą się one szczególną popularnością. Do naszego top 50 trafiło zalewie 7 tytułow, zatem przed Państwem top 20: 
 
17. Wilq Superbohater - The best of (Wydawnictwo Komiksowe - Prószyński Media)
 
8.   Biały Orzeł - 9 - Królestwo Strachu (trzy okładki) (Wizuale)
3.   Wiedźmin - wydanie kolekcjonerskie (Wydawnictwo Komiksowe - Prószyński Media)
2.   Funky Koval - Wydanie kolekcjonerskie (Wydawnictwo Komiksowe - Prószyński Media)
 
 
Wnioski? Dość banalne. Polch et consortes pobili wszystko i wszystkich. Funky Koval po zwycięstwie w 2014 roku, teraz na drugim miejscu. Ekspedycja zasłużenie na pierwszym. Ongrys Egmontem w kategorii 'komiks polski' - aż 10 tytułów w top 20. Lubicie wznowienia ale też kontynuacje serii ze znanymi bohaterami. Komiksy z przygodami Wilqa Superbohatera to aż cztery pozycje w naszym top 20, a ze Żbikiem - sześć! Ot - kupujecie to co już tam znacie. 
 
Po ubiegłorocznym sukcesie IPN (6 tytułów) w tym roku brak premierowych tytułów jest największym ciosem dla polskiego komiksu - przynajmniej w kategorii komiksy historyczne mogliśmy do tej pory spodziewać się świetnej sprzedaży tytułów z marką IPN. Charakterystyczne jest również to, że na liście nie ma kilku wydawców do tej pory obecnych w zestawieniach polskich komiksów. Trend jest raczej oczywisty i widoczny dla wszystkich.
 
Rok temu pisałem, że 'na rynku polskiego komiksu liczą się dwie rzeczy - sentyment (...) i historia', w 2015 roku liczył się już tylko sentyment.
blog comments powered by Disqus