Drugim krokiem - recenzja drugiego numeru magazynu "Cheap East"

Autor: Tomasz Nowak
28 marca 2014

Drugi numer "Cheap East" przynosi pewne zmiany. To wręcz wypada, żeby każdy kolejny był lepszy od poprzedniego, prawda? Ma stać się takim między innymi za sprawą nadania poszczególnym numerom tematu wiodącego. Zatem na początek coś stosownego do czasu publikacji, czyli wakacje.

Temat ten zresztą zapowiada już w pełni wyluzowana okładka Sharmili Banerjee. Za nią zaraz jednak robi się smutniej, nostalgicznie. A to za sprawą utrzymanego w stosownym do tytułu klimacie Blue Pata Granta (fragment) i radykalnego wspomnienia Eny Jurov (Summer 1993), a to dzięki dziecięcej obserwacji Guy'a Delisle (Louis na plaży). Do tego dochodzi równie smutny epilog, czyli Dom Miki Lietzéna.

Dalsze prace (ironiczne Tatoo Marianny Sztymy i dwie strony Kasi Kaczor) z tematem związane są już raczej luźno. Podobnie jak ostatnie paski, których nie mogło zabraknąć - kolorowe i jak zwykle dziwne produkcje by Mikołaj Tkacz. Na sam koniec – set reklam, znów budzących ciepłe uczucia :)

I co jeszcze z nowości? Po pierwsze, konwencja. "Cheap East" poszerza paletę twórców i wychodzi poza Europę! Dwóch autorów wywodzi się z naprawdę dalekich stron – Grant z Australii, a Delisle z Kanady. W ślad za tym na łamach magazynu ukazują się już nie tylko fragmenty albumów publikowanych przez Centralę, ale również przez Kulturę Gniewu (Louis na plaży).

Inną nowością jest zawarty na rozkładówce plakat Cema Dinlenmişa New Earth. Ciekawa to, rozbuchana, barwna wizja. Traci niestety trochę na jakości w związku z papierem. No, ale tego pewnie przy cenie 0 zł nie da się przeskoczyć.

Lepszość numeru tematycznego nad poprzednikiem rzuca się zatem w oczy. Sporo pozostaje wszak do poprawienia. Choćby i to, że nawet, jeśli ktoś po "Cheap East" sięgnie, wrzucany jest z miejsca na głęboką wodę. Sam, bez informacji o szerszym kontekście poszczególnych prac, o autorach, niekiedy egzotycznych nawet dla komiksowych fanów...

Przydałoby się jakieś małe foto, dwa zdania wprowadzenia, minibiogram, okładka całości, z której pochodzi fragment. Wiele by to nie zajęło, a na pewno dużo dało. Bo wiarę w to, że ktoś poczuje się na tyle uwiedziony jedną planszą, żeby samodzielnie przebijać się przez wiedzę, np. w jęz. niderlandzkim, trudno jakoś w sobie wzbudzić.

Lód komiksowego biznesu kruchy jest i stąpać po nim trzeba ostrożnie. Krok w przód jednak uczyniony. Teraz odwrotu już nie ma. Trzeba iść naprzód!

Cheap East - 2 - wakacyjny

Scenariusz: Guy Delisle, Cem Dinlenmiş, Pat Grant, Jakub Grochola, Ena Jurov, Katarzyna Kaczor, Mika Lietzén, Marianna Sztyma, Mikołaj "Tkachoz" Tkacz
Rysunek: Guy Delisle, Cem Dinlenmiş, Pat Grant, Jakub Grochola, Ena Jurov, Katarzyna Kaczor, Mika Lietzén, Marianna Sztyma, Mikołaj "Tkachoz" Tkacz
Okładka: Sharmila Banerjee
Wydawnictwo: Centrala
Rok wydania polskiego: 7/2013
Format: A3
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolor
Dystrybucja: własna, sklepy specjalistyczne
Wydanie: I
Cena z okładki: 0 złblog comments powered by Disqus