Ni nam samym, ni we dwoje... - recenzja magazynu "Cheap East" #3

Autor: Tomasz Nowak
10 kwietnia 2014

O ile w przypadku numeru drugiego "Cheap East" można było jeszcze stawiać pytania, co do słuszności idei wydań tematycznych, o tyle numer trzeci kończy tę dyskusję w zupełności. Tym bardziej, że dotyka tematu zawsze aktualnego, a więc kontaktów damsko-męskich.

Radosny wykwit na twarzy (a jakże!) wzbudzony okładką Gerlinde Meyer, już na początku zamieniają w co najwyżej uśmiech zadumy dwie refleksyjne, wpisane w jesienną nostalgię, a przy okazji znakomite historie: Palmira (Sara Colaone) i Senior (Jaromir 99). Dalej swymi miniaturami pikujący w dół nastrój pogrąża Agnieszka Szczepaniak.

Na szczęście odrobinę radości przywraca prześmiewczy Gutsman Erika Krieka. Prostotę form graficznych reprezentuje tym razem Alina Vergnano (Nothing happens) i jak zwykle, niezawodnie obecny, tandem Mikołaj Tkacz i Jakub Grochola (kolorowy Super Jacek – zabawny, naprawdę!). Zbiór kończy mocna wstawka z równie mocnego jako całość komiksu Chestera Browna Na własny koszt.

I w zasadzie Brown to rodzynek, bo mniej tym razem fragmentów promujących większe albumy. Reszta to w zasadzie samodzielne miniatury. Czyżby nie było z czego czerpać? Nie dziwota, wszak temat numeru to kwestia obyczajowa, a u nas komiks obyczajowy to wciąż dziw nad dziwy.

Na środkowej rozkładówce numeru trzeciego pojawia się tradycyjny już chyba plakat. Barwny, w stylistyce mozaiki, autorstwa Kateřiny Kynclovej, wręcz głośno domaga się jakiegoś kontekstowego wprowadzenia czy wyjaśnienia. Tego niestety tak tutaj, jak przy komiksach nadal brakuje, aby "Cheap East" stał się w pełni tym czym z pewnością ma być – przeglądem ciekawych komiksowych dokonań artystów praktycznie z całego świata.

Numer trzeci magazynu ukazał się na 24. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Czekam na numer czwarty. Z prawdziwą niecierpliwością.

Cheap East - 3 - damsko-męski

Okładka: Gerlinde Meyer
Wydawnictwo: Centrala
Rok wydania polskiego: 10/2013
Format: A3
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolor
Dystrybucja: własna, sklepy specjalistyczne
Wydanie: I
Cena z okładki: 0 złblog comments powered by Disqus