Bezpłatnie, dla wszystkich i na poziomie – recenzja magazynu komiksowego "Cheap East"

Autor: Michał Misztal
17 lipca 2014

Cheap East jest pierwszą galerią komiksu w Polsce, ale także ukazującym się od zeszłego roku magazynem komiksowym, różniącym się pod względem formy od innych tego typu wydawnictw dostępnych w naszym kraju. Nie ma tu miejsca na wysoką jakość papieru, dużą ilość stron czy sztywną okładkę. Z wyglądumagazynkojarzy się raczej z gazetą, z zawierającą informacje broszurą, i to taką, która w czasie lektury może zostać kilkukrotnie zagięta, zaś po lekturze wyrzucona do kosza na śmieci. W pewnym sensie tym właśnie jest Cheap East – darmową, pozbawioną przepychu publikacją mająca na celu poszerzenie horyzontów czytelnika, zarówno takiego, który o komiksach wie bardzo wiele, jak i dla całkowitego nowicjusza.

Do tej pory ukazały się cztery numery. Redakcja od samego początku postanowiła wrzucać odbiorcę w sam środek zawartości magazynu – bez jakichkolwiek wstępów czy wyjaśnień "z czym to się je". Po prostu komiksy, komiksy i jeszcze raz komiksy, z domieszką reklam (także związanych z komiksami) oraz, od numeru drugiego, dodatkiem w postaci plakatu. Dwójka wprowadziła jeszcze kilka nowości: po pierwsze, przestano skupiać się wyłącznie na twórcach wydawanych przez Centralę, po drugie, każdą odsłonę magazynu związano od teraz z konkretną tematyką. Numer drugi jest "wakacyjny", trzeci – "damsko-męski", z kolei czwarty – "kryminalny".

Poza tym, że Cheap East to pozycja bezpłatna (co do momentu publikacji pierwszego numeru Smasha! stanowiło wyjątek) i przystępna w odbiorze, oferująca czytelnikowi wachlarz interesujących rodzimych oraz zagranicznych twórców, pokazując krótkie opowieści obrazkowe oraz fragmenty albumów mogące zachęcić do zakupu całości. Forma magazynu dostępnego w kawiarniach, księgarniach, kinach, teatrach, a także galeriach sprawdziła się bardzo dobrze i okazała się świetnym pomysłem. Jeśli miałbym coś zmienić, uzupełniłbym jednak następne  numery Cheap East o informacje związane z publikowanymi w gazecie twórcami, głównie dla dobra wspomnianych wcześniej odbiorców-nowicjuszy.

Cheap East - 4 - kryminalny

Okładka: Sean Morris
Wydawnictwo: Centrala
Rok wydania polskiego: 3/2014
Format: A3
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
Wydanie: I
Cena z okładki: 0 zł


blog comments powered by Disqus