KKK - 23 - (2/2004, kwiecień)

okładka
Redaktor naczelny: Jan Korczyński
Okładka: Bartosz Minkiewicz

Uczestnicy 4. WSK będą świadkami spektakularnego wydarzenia. Po raz pierwszy w historii "KKK" będzie miało premierę przed zapowiadaną datą wydania. Oto 20 marca na stoisku wydawnictwa Atropos będzie można nabyć 23 numer "KKK", na pół miesiąca przed jego trafieniem do szerokiej dystrybucji i to po wyjątkowej cenie! Tego nie można przegapić.

Z okładki Wilq Bartosza Minkiewicza wprowadza w temat "Superbohaterowie", a w środku same sławy: Wilq Superbohater (Bracia Minkiewiczowie), Jeż Jerzy (Leśniak/Skarzycki), Dust (Truściński), Benek Dampc (Nowakowski/Szyłak), Alma (Zabdyr/Gałek), Cień orła (Serkowski/Mańko), ProRock (Jędrzejewski/Franzblau/Gałek), Sunrise (Kołek/Sroka) i Mordechaj (Cabała/Franzblau).

Ponadto spora dawka publicystyki: wywiad z Bartoszem i Tomaszem Minkiewiczami ("Promują się ci, którzy nic nie robią"), wywiad z Mateuszem Skutnikiem ("Mam nadzieję, że nie popadnę w sztampę"). Artykuły na temat komiksowych superbohaterów Ameryki, Japonii i Polski, indexy "10 zawsze gotowych Superbohaterów" i "10 Superłotrów wszechczasów". Do tego "Batman", "Powers", "Marvels", "Kot rabina", "Miasto Grzechu", filmy i gry. Jak zawsze dawka bieżących tematów w działach "po lekturze", i "zapowiedzi" oraz felietony Tobiasza Piątkowskiego i Rafała Skarżyckiego.

Jakby było mało gratis do wyboru plakaty: Wilq, Jeż Jerzy, Sunrise, Psi Faktor. Obowiązkowy komplet każdego czytelnika komiksów.

Ten numer to prawdziwy rarytas.

Jan Korczyński - KKK

*  *  *

Wstępniak

W dzisiejszych czasach wszystko musi być naj..., super, hiper lub mega. Dlatego, aby nie pozostawać w tyle, w tym nr "KKK" opisujemy Superbohaterów. To bardzo komiksowy temat, pełen od razu rozpoznawalnych ikon pop-kultury. Czy ktoś dzisiaj mógłby sobie wyobrazić opowieści z dymkiem bez Supermana, Batmana, Spider-Mana, albo bez ich, nie mniej niezwykłych, przeciwników? Ja z pewnością nie. Nadal wspominam czasy gdy z wypiekami na twarzy czytałem kupione na giełdzie zachodnie wydania "Super-mana". I nie miało znaczenia, że były w niezrozumiałym dla mnie języku. Obrazki mówiły same za siebie. To była prawdziwa magia. Magia, którą utraciłem wraz z pojawieniem się polskich wydań, dostępem do amerykańskich oryginałów i nauką języka angielskiego we wczesnych klasach podstawówki. Ale nie krzywdowałem sobie, bo w miejsce jednego czaru przyszły następne. Poja-wiła się dyskusja z kolegami, wymyślanie własnych historii, szkaradne rysunki na marginesach zeszytów i odgrywanie przygód ulubionych bohaterów podczas przerw. Jakaż to była walka gdy jednocześnie wszyscy chcieli być Pogromcą (Punisherem) bądź Spider-Manem. Crossovery pisały się same... Po latach odkryłem, że komiksy superbohaterskie to nie tylko niewymagające myślenia amerykańskie produkcje dla chłopców, ale także ciekawe opowieści dla starszych. Okazało się, że o tych samych bohaterach, mimo zwiększonych wymagań fabularnych, nadal mogę czytać. Ich możliwości są tak bogate, że twórcy bez problemu przedstawiają ich także w dorosłych opowieściach. O tym wszystkim i nie tylko, chcemy Państwu opowiedzieć w tym supernumerze superKKK. A po lekturze proszę o wypełnienie ankiety znajdującej się na trzeciej stronie okładki lub w internecie na www.kkkomiks.prv.pl.

Jan Korczyński

Spis treści:

KOMIKSY:
"Dust" - Przemysław Truściński
"Jeż Jerzy" - Rafał Skarżycki (scen.) i Tomasz Lew Leśniak (rys.)
"Alma 7: Mikołaj" - Michał Gałek (scen.) i Mariusz Zabdyr (scen. i rys.)
"Cień Orła" - Mirosław Mańko (scen.) i Antoni Serkowski (rys.)
"Sunrise Epizod 4: Daj Buziaka, Panie Bungle" - Miłosz Sroka (scen.) i Mateusz Kołek (rys.)
"Benek Dampc: Superbohater" - Jerzy Szyłak (scen.) i Marcin Nowakowski (rys.)
"Wilq: Przepowiednia" - Tomasz Minkiewicz (scen.) i Bartosz Minkiewicz (scen. i rys.)
"Mordechaj" - Wojciech Franzblau (scen.) i Nikodem Cabała (scen.)
"ProRock" - Wojciech Franzblau/Michał Gałek (scen.) i Tomasz "Skoti" Jędrzejowski (rys.)

DZIAŁY:
PO LEKTURZE - recenzja to takie poważne słowo, tu nasze wrażenia pokomiksowe, w tym numerze m.in. "Kot rabina t. 1: Bar micwa", "Miasto Grzechu: Ten żółty drań", "Batman: Rok pierwszy"
ZAPOWIEDZI: "Marvels", "Ruroni Kenshin", "1602", "Punisher: Born", "Wolverine: The End", "Liga Niezwykłych Dżentelmenów t. 2"
KWESTIONARIUSZ: Marek "Warlock" Choroszucha, Mateusz Skutnik, Zbigniew Kasprzak
POBOCZA - okolice komiksu (film, literatura, plastyka, reklama)
KURIER WARSZAWSKI - felieton Rafała Skarżyckiego, w tym numerze "Czy komiks jest medium banalnym?"
CONTROL + T - felieton Tobiasza Piątkowskiego, w tym numerze "Produkty krajowe"

WYWIADY:
BARTOSZ MINKIEWICZ I TOMASZ MINKIEWICZ: "Promują się ci, którzy nic nie robią"
MATEUSZ SKUTNIK: "Mam nadzieję, że nie popadnę w sztampę"
CHANTAL-EDWIGE CANTIN: "Nagroda dla najlepszego francuskojęzycznego komiksu - polski wybór"

TEKSTY:
"10 zawsze gotowych superbohaterów" - Karol Konwerski i Piotr Sawicki
"10 superłotrów wszechczasów" - Karol Konwerski i Piotr Sawicki
"Superbohaterowie: rzeczywistość po drugiej stronie lustra" - Piotr Sawicki
"Powers: nowe oblicze superbohaterów" - Karol Konwerski
"Bohater ostatniej mangi" - Piotr "pOtrek" Jachimczak
"Herosi made in poland" - Kuba Demiańczuk

Wydawnictwo: Atropos
3/2004
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy, kredowa wkładka
Druk: cz.-b., kolorowa wkładka
Cena z okładki: 10,90 zł


Inne komiksy z serii:

Podyskutuj o tym komiksie na forum!


blog comments powered by Disqus