Krakers - 46 - Mały Nemo w Krainie Snów, cz. 1

okładka
Redaktor naczelny: Sław Michał Antosiewicz
Scenariusz: Winsor McCay
Rysunek: Winsor McCay

KOMIKS NA GWIAZDKĘ, DZIEŃ DZIECKA, GWIAZDKĘ... 

Bajeczny, kultowy, legendarny, pionierski, odkrywczy... Co jeszcze można powiedzieć o komiksie "Mały Nemo w Krainie Snów"? To on zainspirował Neila Gaimana do stworzenia serii "Sandman" i w tym roku po raz pierwszy ukaże się w Polsce! 

Autorem jest Winsor McCay (ur. 26.09.1869, zm. 26.07.1934) - amerykański twórca komiksów, ilustrator i pionier animacji. Jego najbardziej znany komiks "Mały Nemo w Krainie Snów" ("Little Nemo in Slumberland") publikowany był od roku 1905 do roku 1927 na łamach "New York Herald" oraz "New York American". Jest także twórcą komiksu "Dream of the Rarebit Fiend" (1904-1925) oraz animacji "Gertie the Dinosaur" (1914 - czternaście lat przed Mickey Mouse). Artysta jest laureatem nagrody The Will Eisner Award Hall of Fame. 

Komiks opowiada o niesamowitych przygodach małego Nemo - fikcyjnej postaci, której protoplastą był syn twórcy Robert Winsor McCay, który później komiks kontynuował. Całostronicowy pasek gazetowy ukazywał fantastyczne sny Nemo, które były przerywane nagłym zbudzeniem na koniec odcinka. 

Komiks jest uznawany za arcydzieło światowego komiksu z powodu eksperymentów z formą strony, użyciem kolorów, tempem akcji, wielkością i kształtem kadrów, perspektywą, detalem architektonicznym i innym. Stał się źródłem inspiracji nie tylko dla Gaimana, twórcy komiksu "Sandman" (nota bene postać Sandmana pojawia się w komiksie McCaya), ale także wielu innych twórców. Swoją wersję komiksu przedstawił światu Moebius, doczekała się również filmowych adaptacji i tłumaczeń na języki obce. 

INFORMACJE O WYDANIU I SPRZEDAŻY 

Komiks w Polsce wydaje wydawca "Krakersa". Ukaże się w kolorze w 3 tomach po 188 stron. W środku znajdziecie wszystkie 549 odcinków komiksu. Pierwsza część powinna ukazać się na początku grudnia 2016 r., kolejne dwie przed Dniem Dziecka i kolejną Gwiazdką. Może to być idealny upominek dla dziecka, tym bardziej, że wydawca rozważa opcję imiennych certyfikatów z numeracją (na życzenie). 

Komiks, ze względu na redukcję kosztów, aby cena była jak najniższa, dostępny jest w przedsprzedaży i sprzedaży wysyłkowej bezpośrednio u wydawcy. Publikacja wydawana jest hobbistycznie na zasadach samofinansowania się, dlatego standard wydania zależy od ilości zamówień. Przy obecnym stanie zamówień komiks ukaże się w twardej okładce z szytym grzbietem na matowym papierze kredowym. 

Publikacja adresowana jest nie tylko do fanów komiksów - doskonale nada się na prezent urodzinowy lub świąteczny dla dzieci. Pierwsza część powinna ukazać się 2 tygodnie przed Gwiazdką. 

W listopadzie wśród osób zamawiających odbędzie się głosowanie ws. usunięcia numeracji "Krakersa" z okładki.

Michał Antosiewicz

Wydawnictwo: Jadwiga Jaguś
12/2016
Tytuł oryginalny: Little Nemo in Slumberland
Liczba stron: 188
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Wydanie: I
Cena z okładki: 99 zł


Inne komiksy z serii:

Podyskutuj o tym komiksie na forum!

blog comments powered by Disqus