Potęga Ciemnej Strony

Autor: Tomasz Nowak
29 czerwca 2011

Podseria Star Wars Jedi publikowana jest przez Egmont w kolejności dość swobodnej, z równie swobodnym podejściem do czasu ukazywania się kolejnych części. Oto bowiem właśnie otrzymaliśmy trzeci z pięciu zeszytów wydanych w cyklu oryginalnym. Jest to swego rodzaju kontynuacja historii zamieszczonej w "Star Wars Komiks" nr 4/11. Tym razem główną postacią ma być Hrabia Dooku, jednak w znacznie większym stopniu jest nią jeden z najbarwniejszych Jedi - Quinlan Vos.

Vos to mistrz targany wątpliwościami co do słuszności drogi, którą obrał. W jasnych wyborach nie pomaga mu obecność kochanki - Khaleen Hentz, która owszem, wspiera go, ale nie do końca sprzyja pełnieniu posłannictwa zakonu. Mimo to, za sprawą mistrza Tholme, Quinlan zostaje wysłany z misją pozyskania przychylności i szpiegowania przywódcy Konfederatów. Przebiegły Tholme znajduje w niej także pewną rolę dla Hentz.

Tymczasem u boku Dooku, Vos, wystawiany na nieustanne próby; na każdym kroku ociera się o kuszącą coraz bardziej natarczywie Ciemną Stronę. Niebagatelną rolę odgrywa w tym postać samego hrabiego - przez wielu uważanego za męża stanu, wręcz wyzwoliciela, który niesie nadzieję na odmianę losu, wyrwania się z zapyziałych mechanizmów politycznych rządzących starą Republiką. Tylko nieliczni znają prawdzie oblicze Dartha Tyranusa.

Mroczna i utrzymana w zimnych i ciemnych barwach produkcja trzyma solidny poziom. Jego gwarantem jest zresztą klasyczny już dla gwiezdnowojennego komiksu duet autorski: Ostrander/Duursema. Sama historia zaś stanowi wprost przedłużenie refleksji, którą Yoda wyraził w książkowej wersji Zemsty Sithów, iż zakon za bardzo zamknął się w sobie i przez to został pokonany prze Ciemną Stronę Mocy. Czy taki sam los spotka mistrza Vosa?

Star Wars Komiks - 33 - (5/2011)

Tłumaczenie: Maciej Drewnowski, Jarosław Grzędowicz
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 5/2011
Liczba stron: 48
Format: 170x260 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: kioski, saloniki
Wydanie: I
Cena z okładki: 6,50 zł

Podyskutuj na forum!
blog comments powered by Disqus