"Star Wars Komiks. Darth Vader i jego wojna z rebelią" – recenzja 60. numeru magazynu

Autor: Maciej Jasiński
7 listopada 2016

Kto rządzi w galaktyce?

Drugi tom serii nowych komiksów ze świata Star Wars koncentruje się na postaci Dartha Vadera. Trzeba przyznać, że scenarzysta - Kieron Gillen - w bardzo ciekawy sposób rozbudowuje tę postać.

Vader czuje, że jasnowłosy chłopak, z którym walczył na miecze świetlne w fabryce broni Alfa, i który wcześniej zniszczył także Gwiazdę Śmierci – może być jego synem. Próbuje jednak ukryć swoje emocje i myśli przed Imperatorem, a ten usiłuje na każdym kroku pokazać kto tu rządzi. Obwinia Vadera o kolejne porażki, w tym także o zniszczenie Gwiazdy Śmierci. Aby upokorzyć swojego ucznia degraduje go w imperialnej hierarchii, stwierdzając, że jest "tępym narzędziem, któremu samodzielność nie wychodzi na dobre". Mroczny Lord postanawia jednak udowodnić nie tylko swemu mistrzowi, że jest inteligentny i sprytny, a te cechy jeszcze wiele razy uratują mu życie.

Akcja w tym komiksie, podobnie jak w poprzednim, biegnie bardzo szybko. Co rusz mamy jakieś walki czy pościgi. Scenarzysta wprowadził także wyraźny element humorystyczny - kopiując w zasadzie rolę, jaką pełnił w filmach C-3PO. Wszystko to za sprawą bliźniaczo podobnego droida protokolarnego 0-0-0 (Triple-Zero), specjalizującego się w torturach. Towarzyszyć mu będzie niepozorny droid BT-I (z wyglądu nieco podobny do R2-D2), który jest chyba największym zabójcą w galaktyce. Obaj będą działać na zlecenie Vadera, a sceny z nimi są naprawdę bardzo zabawne. Triple-Zero co rusz sarkastycznie coś komentuje, a jego negocjacje zawsze i tak kończą się masakrą w wykonaniu towarzysza. Gillen pokazał w tym komiksie jak wyglądałyby przygody droidów będących kompletnym przeciwieństwem R2-D2 i C-3PO.

Ilustracje są bardzo dobre. Salvador Larroca to doświadczony grafik, który z ogromną łatwością rysuje zarówno sceny walk, jak i statków w kosmicznej przestrzeni. Jego kadry mają w sobie dużo dynamiki. Świetną pracę wykonał również odpowiedzialny za kolory Edgar Delgado.

Darth Vader i jego wojna z rebelią to udany komiks. Podoba mi się zwłaszcza budowanie konfliktu charakterów pomiędzy Vaderem a Imperatorem. Brakowało tego w filmowej trylogii. Dlatego zapewne ten komiks, uzupełniający uniwersum, czyta się z taką przyjemnością, gdy jest się fanem Gwiezdnych Wojen.

Ocena: 8/10

Star Wars Komiks - 60 - (2/2015) Darth Vader i jego wojna z rebelią

Scenariusz: Kieron Gillen
Rysunek: Salvador Larroca
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 12/2015
Liczba stron: 148
Format: 170x260 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
Wydanie: I
Cena z okładki: 6,99 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus