"Star Wars Komiks: Darth Vader. Koniec gry" – recenzja 70. numeru magazynu

Autor: Maciej Jasiński
27 września 2017

Finał wielkiej batalii

Koniec gry to ostatni album zbierający zeszyty serii Darth Vader. Scenarzysta Kieron Gillen w poprzednich częściach wielokrotnie udowadniał, że czuje ducha Gwiezdnych Wojen i potrafi do tego uniwersum wprowadzić wiele ciekawych pomysłów oraz oryginalnych bohaterów. Czy finał tej wielopoziomowej intrygi utrzymał prezentowany wcześniej poziom?

Akcja tego tomu rozpoczyna się od rozmowy Dartha Vadera z Imperatorem na temat wydarzeń, które miały niedawno miejsce. Wychodzi na jaw (co czytelnicy wiedzieli już od dawna), że zarówno jeden, jak i drugi, prowadził własną grę, w której inni byli jedynie pionkami – ich życie nie miało większego znaczenia, mieli służyć wyłącznie do realizacji założonych celów. Jednym z takich bohaterów był także Cylo i to właśnie teraz Imperator zleca Vaderowi jego odnalezienie, a następnie zlikwidowanie.

Obok głównego wątku scenarzysta prowadzi w interesujący sposób także wszystkie pozostałe – dotyczące postaci, które są znane z poprzednich części. Najlepiej z nich wypada oczywiście ten dotyczący misji droida Triple Zero oraz towarzyszącego mu Beetee. Ta para została skonstruowana na zasadzie przeciwieństwa do poczciwych, nieco naiwnych i zawsze skorych do pomocy C-3PO oraz R2D2. W mrocznej wersji to roboty przepełnione chęcią zabijania, nie odpuszczające żadnej okazji, żeby kogoś zamordować i znaczące swój szlak stosami trupów. Dzięki temu przerysowaniu wprowadzają jednak także bardzo fajny element humorystyczny, a teksty Triple Zero są najlepsze w całym komiksie.

Cała fabuła jest jednak bardzo dobrze wymyślona i opracowana. Scenariusz Gillena rozbudowuje relacje między Vaderem a Imperatorem – pokazuje to, czego zabrakło w filmach, a można się było jedynie domyślać na podstawie niektórych scen.

Ilustracje, których autorem jest Salvador Larroca to naprawdę solidna robota. Co prawda zdarzają mu się czasami dziwne błędy w anatomii (jak np. Vader na ostatnim kadrze czternastej strony, który wygląda jakby szedł na kolanach), ale rekompensuje to bardzo ładnymi scenami kosmicznych bitew.

Szkoda, że to już ostatni tom serii Darth Vader, bo rozwinęła się ona zdecydowanie lepiej, niż cykl główny Star Wars – wydawany u nas naprzemiennie. Duża zasługa w tym Gillena, który potrafił wykreować ciekawych bohaterów. Furtka pozostawiona na samym końcu wskazuje, że przynajmniej z niektórymi z nich czytelnicy będą mogli się jeszcze w przyszłości spotkać.

Ocena: 8/10  

Star Wars Komiks - 70 - (4/2017) Darth Vader: Koniec gry

Scenariusz: Kieron Gillen
Rysunek: Salvador Larroca
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 8/2017
Liczba stron: 148
Format: 170x260 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
Wydanie: I
Cena z okładki: 19,99 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus