Recenzja komiksu "Pomidorowa"

Autor: Henryk Tur
21 listopada 2007

W drugiej odsłonie nieregularnika komiksowego dostajemy utwór, którego pięć epizodów znamy doskonale z "Magazynu Fantastycznego". Album uzupełnia opowieść o ostatni epizod i epilog. Jeśli ktoś nie czytał wcześniej tej historii, to ostrzegam, że jest to dość czarny humor.

Bohaterem historii jest na oko dwudziestoletni człowiek, którego przez całe życie prześladowała tytułowa zupa. Nie dość, że mieszkał na ulicy Pomidorowej, to jeszcze co dnia jego matka robiła taką na obiad. W końcu nie wytrzymał i zabił ją siekierą. Tatę również. Następnie zaczął handlować organami. Niestety, wybuchła wojna i gdy nasz bohater odpoczywał sobie na plaży, spadł w tym miejscu wrogi desant. Ciężko rannego wykorzystano jako przekąskę dla zwycięzców. Czy aby jednak? Nasz bohater budzi się nad ranem żywy i zdrowy... a potem mamy gore z wielką dawką czarnego humoru. Losy bohatera to świetny scenariusz dla miłośników różnych filmowych masakr. Trup ściele się gęsto, mamy całą galerię niezwykłych postaci (choćby seryjny morderca Mike), niespodziewane zwroty akcji. W końcu finał, który świetnie spina całość i kończy serię.

Ten typ humoru jest bardzo umowny, jednak w przeciwieństwie do prezentowanego wcześniej MROKU nie należy go brać na serio. To "masakra z przymrużeniem oka", świadczy o tym nawet kreska świetnego jak zawsze Cabały, która jest nieco inna niż przy tamtej ponurej historii. Czy warto sięgnąć po Pomidorową? Jak najbardziej. Tego komiksu nie da się zapomnieć.

Mamy też i bonusy: wywiad z Łukaszem "Borufem" Borowieckim oraz prezentację drugiej stworzonej przez niego postaci - robota Toda. Z Błaszakiem zmierzyli się również inni krajowi rysownicy i każdy narysował historyjkę z Todem w roli głównej, mamy więc całkiem niezłą kompilację, jednak jej poziom jest dość zróżnicowany. Ale de gustibus...

Strefa Komiksu - 2 - Pomidorowa

Scenariusz: Łukasz Borowiecki
Rysunek: Nikodem Cabała
Wydawnictwo: Robert Zaręba
Rok wydania polskiego: 7/2007
Liczba stron: 64
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: saloniki, księgarnie
Wydanie: I
Cena z okładki: 18 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus