Recenzja antologii komiksu polskiego "Strefa Komiksu" #3

Autor: Henryk Tur
28 grudnia 2007

Trzecia odsłona serii przynosi nam antologię twórczości krajowych twórców sztuki obrazkowej. To dość dobre wydawnictwo dla osób takich jak ja, które nie siedzą na codzień w temacie, jednak po ten gatunek sztuki od czasu do czasu sięgają. Dzięki antologii można dowiedzieć się, co w rysowanych światach piszczy i w jakiej kondycji ma się krajowy rynek komiksowy.

Zaczyna się od mocnego uderzenia, czyli historii Tripe&Guts: Kara boska, w całości napisanej i narysowanej przez Nikodema Cabełę. Uważam tego człowieka za obecnie najlepszego rysownika w tym kraju, zaś moją opinię potwierdzają poprzednie wydawnictwa SK, czyli Mrok i Pomidorowa. Mocna, brutalna historia, w której słychać echa de Sade'a. Plus. Potem mamy Krzyżaków, których ze względu na objętość możemy śmiało nazwać "daniem głównym" antologii. Tu scenariusz napisał i przeniósł na karty komiksu Zygmunt Similak. Lubię tego człowieka, a znam go głównie z rysunków satyrycznych, gdzie sprawdza się znakomicie. Niestety, przy dłuższej i poważnej formie nie podołał zadaniu. Niektóre rysunki są niewyraźne, twarze niektórych postaci irytująco do siebie podobne. Bogactwo detali powoduje szybkie znużenie wzroku i wrażenie niedbałości. Szkoda, naprawdę szkoda. Po długich Krzyżakach (45 stron) mamy dwustronicowe Łowy - dość dziwną historię z zaskakującym zakończeniem. Tu dałbym również plus. Kolejną opowieścią jest Dzień rozrachunku, napisany przez Roberta Zarębę, a zilustrowany przez Jacka Brodnickiego. Niezła historia rozgrywająca się pośród nieludzkiego gatunku Warrakan zasługuje na uwagę. Po fantasy wracamy do brutalnej rzeczywistości w prześmiewczym Egzekutorze Pawła "Gierka" Gierczaka. Historia o mężczyźnie zatrudnionym jako indykator nieoddawanych do biblioteki książek bawi, jednak na końcu autor wrzuca do niej... siebie. I jest to niestety bez sensu, zaś zakończenie - doprawdy nie wiem, czy chciał się dowartościować, czy po prostu zabrakło mu pomysłu?

Po Gierku następuje Pomoc domowa, którą napisał Dawid Nowak, a narysował M. Wódz. Fajna, współczesna historia o mężu, który lubi po pracy zabalować i spotyka go tytułowa pomoc. W podobnym klimacie jest jednostronicowa Siła reklamy, która mimo krótkiej formy mieści całkiem sporą dawkę humoru i pokazuje, jak zgubne mogą być reklamy i pytania dorastającej młodzieży. Napisał to Robert Zaręba, narysował Artur Chochołowski. Potem następuje westernowy Pojedynek, wedle scenariusza Ireneusza Mazurka. Grafikę wykonał Paweł Wojciechowicz. Niestety, mimo najlepszych intencji nie wiem, o co tu chodzi. Podziękować. Po tym mamy Starwarsy, która jest genialną parodią Gwiezdnych Wojen. Cudeńko, które można czytać kilka razy i buźka za każdym się uśmiechnie. Świetna kreska Julii Górniewicz w połączeniu ze scenariuszem Kuby Turkiewicza (znany z książki Zapach Asfaltu - polecam!) dały piorunujący efekt. Potem mamy dwie rysunkowe opowieści Macieja Łosia. Pierwsza, zaczynająca się niczym film Egzorcysta, nosi tytuł Ksiądz i jest naprawdę dobra. Potem mamy P.U.P., który niestety jest całkiem odwrotny. Bezsensowna przemoc, bezrobocie, wykorzystywanie córki przez ojca - było to setki razy, po co znowu na ten temat pisać?

Podsumowując: dobry zbiór, jednak dwie poważne wpadki (Pojedynek i Krzyżacy). Oceniając na podstawie tej antologii polską branżę komiksową - nie jest źle. Mamy dobrych scenarzystów i dobrych rysowników. Tak trzymać!

Strefa Komiksu - 3 - Antologia Komiksu Polskiego

Redaktor naczelny: Robert Zaręba
Scenariusz: Nikodem Cabała, Paweł Gierczak, Ireneusz Mazurek, Dawid Nowak, Zygmunt Similak, Kuba Turkiewicz, Robert Zaręba, Maciej Łoś, Adam Święcki
Rysunek: Jacek Brodnicki, Nikodem Cabała, Artur Chochowski, Paweł Gierczak, Julia Górniewicz, Paweł Wojciechowicz, M. Wódz, Maciej Łoś, Adam Święcki
Kolor: Grzegorz Przybyś
Wydawnictwo: Robert Zaręba
Rok wydania polskiego: 10/2007
Liczba stron: 100
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: saloniki, księgarnie
Wydanie: I
Cena z okładki: 24 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus