Recenzja antologii komiksu polskiego "Strefa Komiksu" #3

Autor: Sir Alexander
8 kwietnia 2009

Antologia Komiksu Polskiego to trzecia odsłona "Strefy Komiksu" redagowanej przez rednacza "Magazynu Fantastycznego". Po dwóch pierwszych, które zastanowiły konkretnym, lekko brutalnym tematem, przyszedł czas na mix wielu kolorów. Antologia, jak sama nazwa wskazuje, jest zbiorem niepowiązanych ze sobą komiksów, stworzonych przez różnych autorów, na podstawie różnych scenariuszy i służących rozmaitym celom, choć akurat te ostatnie sprowadzić można do jednego: służą one zapewnieniu zabawy czytelnikowi. Czy udało się to osiągnąć tym razem?

Antologia zawiera dwanaście opowieści. Niektóre z nich to typowe shorty, zawarte ledwo na kilku stronach formatu A4 (przykładem mogą być dwustronicowe Łowy). Inne z kolei chętniej zagarniają dla siebie przestrzeń wydania i rozpierają się nawet na stronach kilkunastu (lub, jak Krzyżacy, na około trzydziestu). Całe wydanie liczy sobie stron mniej więcej sto i dodam jeszcze, że są to strony zapełnione rysunkami wykonanymi w rozmaitych technikach, atakującymi czytelnicze oczy najrozmaitszymi rodzajami kresek, a wspólną ich cechą jest w zasadzie tylko brak koloru.

Jak to zwykle w przypadku luźnych zbiorów bywa, każdy tutaj znajdzie coś dla siebie. A zapewne znajdzie też coś bardzo nie dla siebie. Mnie do gustu przypadły wspomniane już Łowy, które frapują zarówno graficzną formą, jak i niezwykle skromną - na pierwszy rzut oka - treścią. To jeden z tych komiksów, których się nie czyta sensu stricto, ale nad którymi można się zastanowić, choć uczciwie mówiąc - akurat w tym przypadku nie doprowadzi to raczej do rewolucyjnych odkryć. W świetnej formie jest Nikodem Cabała, którego Tripe & Guts otwierają antologię i bardzo pozytywnie do niej nastrajają. Swoją drogą, rysunki Cabały znaleźć można w obu wcześniejszych wydaniach "Strefy Komiksu": w Mroku i Pomidorowej. Bardzo zwięzły (i zawarty na jednej, skromnej stronie), a zarazem treściwy okazał się short pod tytułem Siła reklamy. To dobry przykład na to, że niezły pomysł da się zrealizować w prosty, a zarazem trafiający do przekonania sposób. Dyskusyjne dla mnie okazały się Starwarsy - z założenia dowcipne i pomyślane jako parodia lukasowskiego cyklu, nie przekonały mnie zupełnie. Równie nietrafieni, choć z całkiem innego powodu, byli dla mnie Krzyżacy. Nie da się odmówić autorowi opowieści niezłego warsztatu i pracowitości, ale całkowicie umknął mi sens zamieszczenia tego komiksu w antologii. Krzyżacy to nic innego, jak mocno skrótowo opowiedziana historia bitwy pod Grunwaldem - rzecz więc ciekawa, a nawet pasjonująca, ale lepiej pasująca do antologii o zabarwieniu historycznym. No i nie zaszkodziłoby, gdyby autor lekko wzbogacił opowieść emocjami, gdyż w tym kształcie Krzyżacy są susi i beznamiętni niczym podręcznik historii.

Antologia Komiksu Polskiego to ciekawe zestawienie, które zainteresuje pewnie niejednego wielbiciela opowieści rysowanych. Poziom wydania jest co prawda niezbyt wyrównany, ale to akurat jest konsekwencją takiej a nie innej formy prezentacji: ma się wybór pomiędzy zamieszczeniem wielu mniej lub bardziej identycznych komiksów lub "pojechaniem po bandzie" i zaprezentowaniem całkowitego miszmaszu. Oba rozwiązania mają swoich apologetów, jednak podstawową zaletą mieszanki wyborowej pokroju recenzowanej Antologii jest możliwość szerszego spojrzenia na scenę komiksu jako taką.

Strefa Komiksu - 3 - Antologia Komiksu Polskiego

Redaktor naczelny: Robert Zaręba
Scenariusz: Nikodem Cabała, Paweł Gierczak, Ireneusz Mazurek, Dawid Nowak, Zygmunt Similak, Kuba Turkiewicz, Robert Zaręba, Maciej Łoś, Adam Święcki
Rysunek: Jacek Brodnicki, Nikodem Cabała, Artur Chochowski, Paweł Gierczak, Julia Górniewicz, Paweł Wojciechowicz, M. Wódz, Maciej Łoś, Adam Święcki
Kolor: Grzegorz Przybyś
Wydawnictwo: Robert Zaręba
Rok wydania polskiego: 10/2007
Liczba stron: 100
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: saloniki, księgarnie
Wydanie: I
Cena z okładki: 24 zł

Podyskutuj na forum!
blog comments powered by Disqus