"Bradl" #2 - garść ciekawostek z premiery

Autor: Dagmara Trembicka-Brzozowska
17 października 2017

W miniony czwartek oficjalnie powitaliśmy na rynku komiksowym drugi tom Bradla - niezwykle entuzjastycznie przyjętego komiksu sensacyjno-historycznego tworzonego przez Tobiasza Piątkowskiego (scenariusz) oraz Marka Oleksickiego (rysunek). Autorzy opowiedzieli o zabawie z historyczną materią, planach na kolejne tomy, a gość specjalny zaliczył pewną wtopę…

Bradl opowiada o losach Kazimierza Leskiego - postaci rzeczywistej, o biografii tak barwnej, że aż dziwne, że nie nakręcono o nim polskiej wersji filmów o Bondzie. Inżynier, naukowiec, powstaniec warszawski, działacz podziemia, szpieg, konspirator - to wszystko znajdziemy w życiorysie “Bradla”. W komiksie duetu Oleksicki & Piątkowski postać nabiera dodatkowych barw - a fascynująca historia będzie kontynuowana!

 

 

Z prelekcji autorów w Muzeum Powstania Warszawskiego (które jest współwydawcą Bradla) można było dowiedzieć się paru ciekawych szczegółów na temat biografii Leskiego - wartościowy wykład dla tych, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z tą postacią - oraz kupić sam komiks. Jednak najważniejsze zostało powiedziane już po części, nazwijmy to, naukowej.


Autorzy komiksu zdradzili plany dotyczące kolejnych tomów Bradla - przede wszystkim pojawią się przynajmniej jeszcze dwa albumy. Jak mówił Piątkowski, biografia Leskiego okazała się tak bogatą w materiał kopalnią pomysłów, że nie sposób zamknąc tej historii w zaledwie dwóch zeszytach. Jednocześnie wspomniał o problemach, jakich nastręczyły spisane wspomnienia byłego wywiadowcy oraz źródła historyczne na jego temat. Jednym z głównych był niemal całkowity brak… postaci kobiecych. Piątkowski musi je tworzyć niemalże od podstaw.

 

 

 


To pociąga za sobą dalszą rewelację - czytelnicy na pewno zauważyli, że Bradl stawia raczej na sensację niż wierność historyczną. Jak zdradzono słuchaczom, proporcja faktów do wizji artystycznej wynosi mniej więcej 4:6. Wiele wydarzeń jest więc nie tyle niedokładnych, co raczej luźno inspirowanych historią organizacji Muszkieterów czy samego Leskiego. Podobnie najnowszy czarny bohater - oczywiście Niemiec - który jest efektem połączenia cech wielu różnych autentycznych postaci. Jak wspomniał sam Piątkowski, gestapowców, esesmanów czy nawet wysoko postawionych urzędników, którzy nadawaliby się do tej roli było wielu, jednak ostatecznie zdecydował się nie używać konkretnej postaci. Jednocześnie wygląd bohaterów to w większości zasługa nie zdjęć i innych źródeł, a inwencji Oleksickiego - w rysunku także panować miała wspomniana proporcja.

 

Po lewej Piątkowski, po lewej Oleksicki


 

W tle Oleksicki na żywo rysował kolejne kadry

 

Gościem uświetniającym premierę był też Tomasz Majewski - dwukrotny złoty medalista olimpijski w pchnięciu kulą, a także absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych oraz fan komiksów. Bradl zyskał w jego oczach ogromne uznanie - na tyle duże, że nie udało mu się powstrzymać przed zdradzeniem zebranym dziennikarzom zakończenia drugiego tomu, na którego premierze właśnie byli. Na szczęście historia w komiksie jest podobno na tyle dobra, by się tym nie przejmować. Jeśli więc jeszcze nie macie swojego egzemplarza - nie ma na co czekać ;)

 

Po prawej Tomasz Majewski

Bradl - 2

Scenariusz: Tobiasz Piątkowski
Rysunek: Marek Oleksicki
Wydawnictwo: Egmont, Muzeum Powstania Warszawskiego
Rok wydania polskiego: 9/2017
Liczba stron: 64
Format: 165x255 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788328119000
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,99 zł
Materiały powiązane:
blog comments powered by Disqus