Historia polskiej nagrody dla najlepszego francuskojęzycznego komiksu Festiwalu w Angouleme


"Nagroda dla najlepszego francuskojęzycznego komiksu Festiwalu w Angouleme – polski wybór"
pod patronatem Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Angouleme

Instytut Francuski w Krakowie zaprasza co roku uczniów liceów dwujęzycznych z całej Polski, aby wybrali najlepszy francuskojęzyczny album komiksowy. Komiks wybierany jest z listy albumów wytypowanych na Festiwalu Komiksu w Angouleme, będącym największym europejskim festiwalem komiksu, odbywającym się co roku w tym mieście. Francuskojęzyczny komiks jest od lat znany w Polsce dzięki takim bohaterom tego gatunku, jak Astérix, Lucky Luke i Tintin, a także dzięki najnowszym tytułom. Przedsięwzięcie to jest okazją do zapoznania polskiej publiczności ze współczesnym komiksem oraz podkreślenia oryginalności, różnorodności i talentu jeszcze mało znanych w Polsce autorów tego gatunku.

Polskie jury obradowało po raz pierwszy w 2002 roku pod honorowym przewodnictwem wielkiego miłośnika tego gatunku, jednego z polskich prekursorów, profesora krakowskiej ASP, Jerzego Skarżyńskiego. Pierwszym laureatem polskiej nagrody "Nagroda dla najlepszego francuskojęzycznego komiksu  Festiwalu w Angouleme – polski wybór" (wcześnie nazywanej Alph’art) - został Frederik Peeters za album Les Pilules bleues (Niebieskie pigułki). Ta głęboka, poważna historia miłosna z wirusem HIV w tle, opowiedziana z wdziękiem i humorem, urzekła jurorów i czytelników, doczekała się także wielu znakomitych recenzji.

W 2003 roku nagrodę dla najlepszego francuskojęzycznego albumu otrzymał Joann Sfar za Le Chat du Rabin. Kot rabina to pełna ironii, z werwą opowiedziana historia kota, który posiadł ludzką mowę - i w pełni z tego daru korzysta. To także rozmyślanie na temat judaizmu i odmienności kulturowej, wykład filozoficzny opowiedziany barwnym, soczystym językiem.

Te dwa komiksy zostały przetłumaczone na polski i wydane przez krakowskie wydawnictwo Post.

W 2004 roku Frederik Peeters po raz drugi zostal laureatem nagrody za album Lupus, tom 1. Przygoda dwóch realistycznych bohaterów z historią miłosną w tle rozgrywa się w przestrzeni kosmicznej. Jury doceniło oryginalność tematu i fachową technikę rysunku.

Albumy wytypowane w 2005:

Lupus volume 2, Frédérik Peeters – wyd. Atrabile
Poulet aux prunes, Marjane Satrapi – wyd. L’Association
Trois éclats blancs, Bruno Le Floc’h – wyd. Delcourt
L’enragé – tome 1, Baru – wyd. Dupuis 
La malle Sanderson, Jean-Claude Götting – wyd. Delcourtblog comments powered by Disqus