Kilka słów o komiksie "Suppli"

Autor: Magdalena Tomaszewska-Bolałek
22 października 2007

Współczesne życie Japończyków, ich problemy, nadzieje, oczekiwania, dawno nie było na polskim rynku pozycji, która poruszałaby taką problematykę. To właśnie Suppli autorstwa Maria Okazaki przypadło wypełnienie luki w segmencie japońskich komiksów obyczajowych dla dorosłych.

Zapewne wiele osób widząc zapowiedź tego tytułu pomyślało, co to za nieznana seria? Nieznana w Polsce, ale bardzo popularna w Kraju Kwitnącej Wiśni. Pierwszy raz tytuł ukazał się w Japonii w 2004 roku. Od tego czasu było już ponad 13 wznowień pierwszego tomu (należy tutaj zaznaczyć, że przeciętny nakład komiksów w Japonii wynosi kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy), a nakłady dodruków rozchodziły się nawet w okresie krótszym niż dwa tygodnie. Kolejnym dowodem na dużą popularność tego komiksu jest serial telewizyjny, emitowany na antenie Fuji TV w 2006 roku. Produkcja skazana była na sukces, nie tylko dlatego, że manga sprzedawała się dobrze. Producenci zadbali o to by wybrać same gwiazdy, które w tamtym okresie cieszyły się dużą popularnością: Misaki Ito czy Kazuya Kamenashi (członek popularnej grupy KATTUN). Należy tutaj jednak zaznaczyć, że jedenastoodcinkowy serial nie jest wiernym odzwierciedleniem treści zawartej w komiksie, tylko opowieścią nawiązująca do niektórych wątków zawartych w Suppli.

Jako pierwsi zdecydowali się na wydanie tego komisu poza granicami Japonii Francuzi. Około dwa lata po japońskiej premierze Suppli ukazało się nakładem wydawnictwa

Delcourt. Oczywiście zgodnie z francuskim zwyczajem oryginalną japońską nazwę zamieniono na tytuł bardziej zrozumiały i rozpoznawalny dla Francuzów, czyli na Complément affectif. Obecnie mieszkańcy z nad Sekwany mogą już zaczytywać się w czwartym tomie tej serii. Drugim krajem, w którym zagościło Suppli jest Polska. Od września tytuł dostępny jest w sprzedaży na terenie całego kraju. Udało nam się wyprzedzić o prawie trzy miesiące amerykańską premierę tego komiksu. Dzięki wydawnictwu TokyoPop manga ta będzie dostępna od 13 listopada w Stanach Zjednoczonych. Niestety na kolejny tom czytelnicy anglojęzyczni będą musieli poczekać do marca następnego roku.

Suppli jest komiksem skierowanym do dorosłych czytelników, w szczególności do osób w przedziale wiekowym 20-35 lat, aktywnych zawodowo. Porusza problemy życia i pracy we współczesnej Japonii. Dzięki Mari Okazaki czytelnicy mogą poznać jak wygląda robienie kariery "po japońsku" i przekonać się, że wbrew pozorom życie korporacyjne jest bardzo podobne, bez względu na szerokość geograficzną. Główna bohaterka serii Minami Fujii pracuje w agencji reklamowej. Jest młoda, kreatywna, goni za sukcesem w pracy, jednak w życiu osobistym nie radzi już sobie tak dobrze. Tak jak większość zapracowanych ludzi na całym świecie ma problemy z ułożeniem sobie życia osobistego. Dobrze zna smak rozgoryczenia czy samotności.

Mari Okazaki udało się oddać klimat pracy w agencji reklamowej, być może zawdzięczamy to temu, że autorka zanim zaczęła zawodowo zajmować się rysowaniem komiksów przez kilka lat pracowała w Hokuhodo, drugiej co do wielkości agencji reklamowej w Japonii. Co ciekawe w komiksie możemy również zaobserwować dobrze znany w branży reklamowej product placement. Na kartach mangi, między kadry przedstawiające życie i pracę bohaterów, przemycone zostały znane japońskie i międzynarodowe marki. Niby od niechcenia jeden z pracowników podnosi reklamówkę z napisem Family Mart (sieć całodobowych sklepów), wśród kosmetyków Fujii możemy znaleźć zarówno produkty Burberry jak i Heleny Rubinstein, zaś wszyscy chętnie popijają piwo Kirin.

Ze względu na to, że autorka mangi sama pracowała w agencji reklamowej wiele osób zadaje jej pytanie, czy Suppli oparte jest na jej prywatnych przeżyciach. Podczas wywiadów Mari Okazaki zaznacza, że cała historia nie ma wątków autobiograficznych i jest jedynie fikcją, zaś jedyne prawdziwe elementy, które zostały opisane w komiksie odnoszą się do sposobu pracy i działania agencji reklamowej.

Pod względem artystycznym, komiks utrzymany jest w stylistyce mang dla dorosłych. Możemy zauważyć tu bardziej realistyczną kreskę niż w przypadku większości publikacji skierowanych do młodzieży. Autorka dobrze radzi sobie z perspektywą (ukończyła Tama Art University w Tokio). Kadrowanie jest dynamiczne, a sama narracja odbywa się na kilku płaszczyznach. Wśród ciekawych zabiegów artystycznych stosowanych czasami przez Mari Okazaki jest korzystanie ze środków wyrazu charakterystycznych dla nihonga (malarstwa japońskiego).

Suppli jest jedną z nielicznych mang wydanych w Polsce, która spotkała się z dobrym odbiorem zarówno, jeśli chodzi o środowisko fanów japońskich produkcji, fanów komiksu jak i osób dotychczas nie związanych z takim środkiem wyrazu, jakim jest komiks. Pozytywne recenzje tego tytułu pojawiły się m.in. w: Gildia.pl, KZ, Onet.pl, Metrze, Gazecie Studenckiej, Dzienniku Polskim czy Gazecie Krakowskiej.

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

*Japońskie nazwiska zostały zapisane zgodnie z porządkiem europejskim (najpierw imię potem nazwisko).

Suppli - 1

Scenariusz: Mari Okazaki
Rysunek: Mari Okazaki
Wydawnictwo: Hanami
Rok wydania polskiego: 9/2007
Wydawca oryginalny: Shodensha
Liczba stron: 220
Format: 150x210 mm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-60740-03-3
Wydanie: I
Cena z okładki: 26 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus